Menu główne

Imprezy

Finansowanie

Projekt: "Utworzenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej na Zamku Piastowskim w Raciborzu"

Beneficjent: Powiat Raciborski

Całkowity koszt projektu:
23 964 731,63 zł

Wysokość dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego:
19 646 860,69 zł

Środki własne beneficjenta:
4 317 870,94 zł

 


Punkt Informacji Turystycznej

ul. Zamkowa 2
47-400 Racibórz
Budynek Bramny

tel. +48 32 414 02 33, 32 700 60 52
tel. +48 32 700 60 50 wewn. 105

e-mail: zamekraciborz@silesia.travel, it@zamekpiastowski.pl, promocja@zamekpiastowski.pl

Punkt Informacji Turystycznej na Zamku otwarty jest w następujących dniach i godzinach:

 1. w okresie od 1 października do 31 marca:
  • od poniedziałku do piątku 9.00-16.00,
  • w soboty, niedziele i święta: 10.00-18.00,
 2. w okresie od 1 kwietnia do 30 września we wszystkie dni tygodnia:10.00-18.00,
 3. Punkt Informacji Turystycznej i Zamek są zamknięte:
  • 1 stycznia (Nowy Rok),
  • w sobotę i niedzielę wielkanocną,
  • 1 listopada,
  • 24 i 25 grudnia.
Rozmiar tekstu A A A
Strona główna » Imprezy - zapowiedzi wydarzeń
 
dodano: 24.07.2017 r.

Czas rozpocząć akcję Zamkowe Zuchy 2017. Startujemy w środę 2 sierpnia o godz. 10.00. - W tym roku, akcję planujemy zorganizować w pierwszym, drugim i trzecim tygodniu sierpnia, jako cykl spotkań warsztatowych i zabawowych dla dzieci i młodzieży - zachęca Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Sprawdź jaki przygotowaliśmy program!

- Wszystkie zajęcia odbywać się będą pod chmurką na zamkowym trawniku przy starych murach w godz. od 10.00 do 12.00. Dobra zabawa gwarantowana dla całej rodziny - dodaje dyrektor Grażyna Wójcik.

Program akcji Zamkowe Zuchy 2017:

2 sierpnia (środa) godz. 10.00-12.00
„Gliniane Naczynie - z tego stworzymy coś nowego...”. Wykorzystanie glinianych naczyń (na różnym etapie ich powstawania) - szkliwione lub nieszkliwione. Każdy uczestnik zajęć będzie miał do wyboru dowolne naczynie ceramiczne i dodatkowe materiały: sznurek, klej, kawałki drewna, dodatkowe elementy ozdobne, tekstylne i pasmanteryjne, kamienie itp. Wymienione materiały i dodatki posłużą do zmiany naczynia w nowe, stworzone według własnego pomysłu - pomogą nadać mu, nową funkcję użytkową i dekoracyjną. Zajęcia mają na celu rozwijanie wyobraźni i kreatywności. Efektem końcowym działań artystycznych jest stworzenia nowego przedmiotu użytkowego o charakterze dekoracyjnym. Celem zajęć jest inne spojrzenie na gotowe wyroby ceramiczne - nadanie nowej funkcji przedmiotom już istniejącym. Po skończonych zajęciach powstaną ciekawe przedmioty, które będą być może ozdobą ogrodu, wiszącą dekoracją ściany, rodzajem rzeźby, pojemnika, lampionu itp.

Zajęcia poprowadzi Aleksandra Mrok-Rutkowska z Pracowni Ceramiki Gliniane w Radlinie. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w warsztatach w towarzystwie rodziców lub opiekunów. UWAGA! Koszt udziału to 6,50 zł od osoby. Zgłoszenia przyjmujemy do 31 lipca (poniedziałek). Karta zgłoszenia uczestnictwa do pobrania tutaj: http://www.zamekpiastowski.pl/files/karta_zgloszenia_gliniane_naczynie_1500824955.pdf

W przypadku dużego zainteresowania, zajęcia dla drugiej grupy odbędą się również 2 sierpnia, dodatkowo od 12.00 do 14.00.

9 sierpnia (środa) godz. 10.00-12.00
Warsztaty płatnerskie, czyli wykuwanie inicjałów, wybijanie monet - spotkanie z płatnerzem, Robertem Stefanowskim z Raciborza.

14 sierpnia (poniedziałek) godz. 10.00-12.00
Zajęcia integracyjne człowiek – koń, które poprowadzi Anna Izdebska z Gliwic. Specjalizuje się w tresurze i zajęciach z końmi. Na koncie ma udział w licznych zawodach rangi mistrzowskiej, prezentacjach i pokazach, w tym hiszpańskiego stylu Doma vaquera, a także występ na… deskach teatru. Raciborzanie będą ją mogli obejrzeć przed południem 14 sierpnia na dziedzińcu Zamku Piastowskiego. Odbędą się tu zajęcia integracyjne człowiek – koń w ramach akcji Zamkowe Zuchy 2017.

- Moja przygoda z końmi zaczęła się w Krakowie. Tam po wielu zmianach i szukaniu swojego miejsca trafiłam pod skrzydła wspaniałego trenera Andrzeja Brehonia. To on nauczył mnie (już wtedy naturalnie) jak jeździć żeby jedno i drugie czuło się wspaniale. I tak przeszło nam kilka lat, czynnego uprawiania skoków przez przeszkody, wspólnych wieczorów na oglądaniu naszych jeździeckich zmagań na video...aż doszło do tego, że to trener wiózł mnie do ślubu a nie własny ojciec - mówi Anna Izdebska z Gliwic

- Zawsze konie były gdzieś, ponad wszystkim. Niestety, brak możliwości (jeden koń, czas, małe dzieci) skłoniły mnie do zakończenia czynnego uprawiania skoków, zrobienia sobie małej przerwy..... I wtedy zobaczyłam jego... Elbasim stał na pastwisku w Kielnarowej i patrzył tymi swoimi dużymi oczami, a jego uszy stykały sie do środka nadając mu jeszcze bardziej orientalny wyraz. Postanowiłam, że będzie mój i za dwa miesiące wiozłam go do stajni. Zaczęło się!!! Przywiozłam Elbasima na kurs do Steve'a Halfpenny i dopiero wtedy uświadomiłam sobie, że nic o koniach nie wiem. Dlatego też dopiero wtedy zaczęłam się ich uczyć - dopowiada Anna Izdebska.

Więcej informacji o Annie Izdebskiej można znaleźć na jej stronie: www.domavaquera.com.pl. Polecamy również wideo na: http://www.youtube.com/watch?v=rRwYfS2m71w.

więcej »
dodano: 24.07.2017 r.

W sobotnie popołudnie 26 sierpnia o godz. 17.00 na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu odbędzie się kolejne spotkanie muzyczne w ramach cyklu mini-recitali wokalnych pod nazwą „Piosenki na Zamku czar...”. Kto wystąpi tym razem?

Przed publicznością zaprezentują się młodzi, zdolni wokaliści koła emisji głosu dla dzieci i młodzieży pod kierunkiem Daniela Rożka z Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu. Wokaliści przed raciborską publicznością zaprezentują polską piosenkę aktorską, literacką a także najpiękniejszą klasykę wokalistyki estradowej.

więcej »
dodano: 18.07.2017 r.

- Miło nam poinformować, że z okazji przypadającej w 2017 roku 150 rocznicy powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, w domu książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu można już oglądać nową wystawę czasową pt. „W jedności siła - Idee Sokolstwa na pocztówkach ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie” - mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Wystawa prezentuje 60 powiększeń pocztówek ukazujących historię tej organizacji. Najstarsza pocztówka, która została pokazana na wystawie pochodzi z 1898 roku i przedstawia gmach Sokoła w Stanisławowie. Wystawa prezentuje powstanie T.G. „Sokół” na ziemiach polskich pod zaborami i na obczyźnie, rozwój tego ruchu i ludzi, którzy się do niego przyczynili, idee i symbole sokolstwa, zloty oraz szeroko zakrojoną działalność kulturalno-oświatową gniazd sokolich. Obejmuje dzieje sokolstwa polskiego od XIX do XXI wieku i wiele innych aspektów z tym związanych.

Wystawę będzie można oglądać do 31 sierpnia, w godzinach od 10.00 do 18.00. Wstęp po wykupieniu biletu w Punkcie Informacji Turystycznej – parter (budynek bramny). Zwiedzanie co pełną godzinę z przewodnikiem. Zainteresowane grupy prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny +48 32 700 60 52 lub e-mailowy: promocja@zamekpiastowski.pl.

więcej »
dodano: 18.07.2017 r.

W sobotę 29 lipca, pod parasolem w miejscu byłej wozowni, tuż obok słodowni, zaprezentują się wokaliści zespołu „Miraż” z Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu w ramach cyklu „Piosenki na Zamku czar...”. Są oni laureatami wielu konkursów wokalnych i festiwali muzycznych na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym. W ich wykonaniu usłyszymy polską piosenkę aktorską, literacką a także najpiękniejszą klasykę wokalistyki estradowej - polską i międzynarodową. Wystąpią m.in. najbardziej utytułowani wokaliści zespołu „Miraż” – Natalia Tul, Aleksandra Figurniak, Kamil Klimek oraz Julia Georges, tegoroczna Miss Śląska Nastolatek i finalistka Miss Polski Nastolatek.

Zapraszamy na dziedziniec Zamku Piastowskiego w Raciborzu, gdzie w urokliwej aurze zamkowych murów będzie można usłyszeć piękne dźwięki muzyki wokalnej. Początek o godz. 17.00. Wstęp bezpłatny.

więcej »
dodano: 18.07.2017 r.

W dniach od 12 do 19 sierpnia br. w Raciborzu odbędzie się 66 Centralny Zlot Turystów Kolarzy PTTK. Zlot jest imprezą międzynarodową, w której udział bierze co roku około pół tysiąca turystów kolarzy z Polski, Niemiec, Czech i Ukrainy. Uroczyste otwarcie zlotu odbędzie się w niedzielę 13 sierpnia o godz. 11.00 na Zamku Piastowskim w Raciborzu. W tym dniu, od 10.00 do 14.00 zamek i kaplicę będzie można zwiedzać bezpłatnie i indywidualnie, dzięki pomocy oraz wsparciu zamkowych wolontariuszy.  

Uczestnicy przez tydzień będą przebywać na ziemi raciborskiej, poznawać ją, zwiedzać ciekawe obiekty i zabytki. Do udziału w tegorocznym zlocie zapisało się około 400 osób. W trakcie zlotu uczestnicy pokonywać będą codziennie dwie trasy rowerowe, m.in. na Górę Św. Anny, do Baborowa, Opactwa Cystersów w Rudach oraz czeskich miast Ostrawa i Opava. Dla uczestników przygotowano pakiety startowe. Zawierające m.in. mapę, koszulki zlotowe, bidony, metalowe znaczki zlotowe, poczęstunki a także możliwość wykupienia noclegów, wyżywienia i dodatkowych wycieczek autokarowych.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Raciborza - Mirosław Lenk, Starosta Raciborski - Ryszard Winiarski, Prezes Zarządu Głównego PTTK - Roman Bargieł, Przewodniczący Komisji Kolarskiej ZG PTTK - Waldemar Wieczorkowski Euroregion Silesia - Stowarzyszenie Gmin Dorzecza Górnej Odry, Burmistrz Miasta Kuźnia Raciborska - Paweł Macha oraz Prezes Zarządu Oddziału PTTK w Raciborzu - Zygmunt Kobylak.

Więcej informacji tutaj: http://raciborz.pttk.pl/66zlot/pl/

więcej »
Strona główna /Ramowy Kalendarz Imprez Powiatowych 2017/Cennik biletów wstępu oraz wysokość opłat za korzystanie z urządzeń i obiektów na ZP od 01.01.2017r./Śląski Klaster Kultury, Turystyki i Rekreacji/Od Hradca do Raciborza poznajemy dziedzictwo Golężyców/Imprezy - zapowiedzi wydarzeń/Szkice literackie o Zamku i okolicy/Atrakcje Zamku Piastowskiego w Raciborzu/O Zamku/Realizacja projektu/Turystyka/Agencja Zamek Piastowski/Aktualności/Imprezy/Multimedia/Linki/Kontakt/Mapa strony/Lokalizator/E-kartki

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

© Powiat Raciborski / Projekt i wykonanie: Margomedia
Portal www.zamekpiastowski.pl wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij