Menu główne

Imprezy

Finansowanie

Projekt: "Utworzenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej na Zamku Piastowskim w Raciborzu"

Beneficjent: Powiat Raciborski

Całkowity koszt projektu:
23 964 731,63 zł

Wysokość dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego:
19 646 860,69 zł

Środki własne beneficjenta:
4 317 870,94 zł

 


Punkt Informacji Turystycznej

ul. Zamkowa 2
47-400 Racibórz
Budynek Bramny

tel. +48 32 414 02 33, 32 700 60 52
tel. +48 32 700 60 50 wewn. 105

e-mail: zamekraciborz@silesia.travel, it@zamekpiastowski.pl, promocja@zamekpiastowski.pl

Punkt Informacji Turystycznej na Zamku otwarty jest w następujących dniach i godzinach:

 1. w okresie od 1 października do 31 marca:
  • od poniedziałku do piątku 9.00-16.00,
  • w soboty, niedziele i święta: 10.00-18.00,
 2. w okresie od 1 kwietnia do 30 września we wszystkie dni tygodnia:10.00-18.00,
 3. Punkt Informacji Turystycznej i Zamek są zamknięte:
  • 1 stycznia (Nowy Rok),
  • w sobotę i niedzielę wielkanocną,
  • 1 listopada,
  • 24 i 25 grudnia.
Rozmiar tekstu A A A
Strona główna » Imprezy - zapowiedzi wydarzeń
 
dodano: 19.09.2017 r.

- Wystawa historii Biblii, jedyna taka w Polsce na Zamku Piastowskim w Raciborzu już za nami a już w najbliższy czwartek 21 września zapraszamy na wernisaż nowej wystawy pt. „Kubizm, Picasso i inni”. Początek o godz. 16.00, wstęp wolny - zachęca Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Nowa zamkowa ekspozycja to zbiór prac plastycznych wykonanych przez nauczycielki z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej (Aldona Pachowicz, Barbara Radziszewska, Elżbieta Wdowiak i Luiza Wieczorek), pod kierunkiem Janiny Chrapacz-Koloski, emerytowanej nauczycielki plastyki w tejże szkole.

- Panie na zajęcia plastyczne uczęszczają już od blisko 9 lat. Pracujemy za zgodą pani dyrektor Kingi Apollo raz w tygodniu, w jednej z klas szkolnych w Szkole Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej. Wspólnie miałyśmy już kilka wystaw, m. in. w Kuźni Raciborskiej, w Raciborzu w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. A teraz przyszedł czas na Zamek Piastowski w Raciborzu. Czujemy się niezmiernie dumne i zaszczycone, że nasze prace będą eksponowane w dawnej siedzibie Piastów. Na wystawie nie zabraknie też kilku moich prac - mówi Janina Chrapacz-Koloska, prowadząca zajęcia.

- Każda z naszych dotychczasowych wystaw była tematyczna, np. „Życie na Ziemi – magia kształtów i kolorów” czy „Statyka – Dynamika”. Spotykamy się, malujemy, bo kochamy to robić. Cały czas myślimy o pracowni z prawdziwego zdarzenia i pozyskaniu wsparcia dla naszej działalności, gdyż wszystkie materiały musimy zapewnić sobie same. Wystawa różni się od pozostałych, gdyż jest bardziej dekoracyjna i kolorowa. Choć sztuka Picassa jest trudna w zrozumieniu, to jej forma może się podobać - dopowiada Janina Chrapacz-Koloska.

Tego dnia na Zamku Piastowskim zostanie również otwarta wystawa malarstwa raciborzanina Jana Lorenca, który przypomnijmy również od blisko 20 lat zbiera jajka, kroszonki, malowanki i inne ozdoby związane ze świętami Wielkiejnocy. Wernisaż tej wystawy z jego udziałem odbył się w dawnej siedzibie Piastów w kwietniu br.

więcej »
dodano: 06.09.2017 r.

W dniach 6 – 10 września 2017 r. „Światowa Federacja Sport Polonijnego”, Stowarzyszenie „Światowe Igrzyska Polonijne – Polonia Austria”, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Stowarzyszenie Dam i Kawalerów Orderu św. Stanisława w Polsce, Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku, Sanktuarium Wspomożycielki i Królowej Beskidów, Stowarzyszenie „Zbója Szczyrka” i UM Szczyrk organizują „Bieg upamiętniający 334. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej”, który honoruje nie tylko 334. rocznicę „Victorii Wiedeńskiej” oraz przemarsz wojsk polskich pod Wiedeń ale również upamiętnia 300 - lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

- Sztafeta biegowa w piątek 8 września około godz. 18.00 zawita również na Zamek Piastowski w Raciborzu, by następnie udać się na godz. 19.00 do Bieńkowic w Gminie Krzyżanowice do zabytkowej kuźni kowalskiej pochodzącej z XVIII wieku - mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Wydarzenie ma wielki wymiar integracyjny oraz edukacyjny dla mieszkańców regionów przez który biegnie. Poprzednie cztery jego edycje z okazji 330., 331., 332. i 333. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej pokazały wspaniałą płaszczyznę współpracy różnych środowisk na gruncie, sportowym, historycznym oraz religijnym, ożywiając m.in. działania w zakresie pozyskania wiedzy na temat miejsc upamiętniających przemarsz wojsk Jana III Sobieskiego zarówno w kraju jak i zagranicą.

Bieg Odsieczy Wiedeńskiej jest wydarzeniem z historią w tle i nie jest impreza ani komercyjną ani typowo sportową, udział w nim ma charakter honorowy. Ma on przypomnieć nam o wartościach, które są podstawą naszej polskiej i europejskiej tożsamości, dlatego zanim sztafeta biegaczy wbiegnie na Szlak Husarii Polskiej to wcześniej pobiegnie Szlakiem Jakubowym odwiedzając sanktuaria Maryjne w Szczyrku, Rychwałdzie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowicach, Częstochowie i Piekarach Śląskich i miejsca kultu religijnego leżącego na trasie. Uczestnicy będą brali udział w wydarzeniach kulturalnych i sportowych oraz odwiedzą miejsca historyczne leżące na jego trasie. Wydarzenie to ma on również zwrócić uwagę na ogromny trud ludzki jaki wiązał się z przemarszem wojsk polskich pod Wiedeń.

Dodatkowymi elementami wydarzenia są: udział w corocznych uroczystościach w Wiedniu na Kahlenbergu w dniu 10 września br. oraz udział w Gali podsumowującej Bieg Odsieczy Wiedeńskiej w pałacu w Koszęcinie w dniu 4/5 listopada br. W celu pogłębienia wiedzy na temat Odsieczy Wiedeńskiej organizatorzy biegu organizują wśród dzieci i młodzieży konkurs plastyczny pt. „Mój Husarz” i konkurs literacki pt. „Listy Króla Jana III Sobieskiego i Marysieńki”. Konkursy trwają od 3 września do 9 pażdziernika br.

W pierwszym dniu Biegu Odsieczy tj. 6 września, o godz. 8:00 sztafeta wystartuje z Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski Na Górce w Szczyrku, tam uczestnicy otrzymają błogosławieństwo natomiast podczas Mszy św. zostaną poświęcone dary niesione przez biegaczy do Sanktuarium Narodowego na Kahlenbergu oraz symboliczne skrzydła husarskie, które będą towarzyszyć biegaczom na całej trasie biegu, później sztafeta skieruje się Szlakiem Jakubowym przez Żywiec do Rychwałdu i do Kalwarii Zebrzydowskiej. Następnego dnia wyruszymy po uroczystościach porannych w sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej do Wadowic aby w tam odwiedzić Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II. Następnie udamy sie do Sosnowca gdzie kolejnym biegiem publicznym i programem artystycznym przygotowanym przez miasto Sosnowiec uroczyście zakończymy drugi dzień biegu. Kolejny trzeci dzień biegu to jak co roku, start o godzinie 8:00 z podzamcza malowniczego zamku w Będzinie. Tak rozpoczynamy wbieg na Szlak Husarii Polskiej tj. Będzin – Czeladź – Siemianowice Śl. – Piekary Śląskie – Tarnowskie Góry – Gliwice – Knurów – Rudy – Racibórz i Krzyżanowice. Na trasie tej uczestniczymy w różnych uroczystościach aby kolejnym biegiem publicznym zakończyć przedostatni etap ok. godz. 18:00 na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Trasę kończymy w Krzyżanowicach, gdzie kończy się nasz Szlak Husarii Polskiej. Łącznie pokonamy w trzy dni na trasach od Szczyrku do Raciborza ponad 300 kilometrów. Tutaj pragniemy dodać, że trasę Będzin – Wiedeń ok. 500 km, nasza 24 osobowa sztafeta biegowa pokonała w 330 rocznicę w 2013 roku. Kolejny etap rozpocznie się 9 września o godz. 8:00 po starcie publicznym w Brzesławiu pobiegniemy przez Lednice – Valtice – Poysdorf – Altenmarkt – Hollabrunn – Russbach – Stetelldorf am Wagram ( łącznie ok. 120 kilometrów ). Ostatni etap Biegu rozpocznie się w niedzielę, 10 września o godz. 8:00 rano, wtedy to biegacze, końcowe 5 km pokonają wraz z grupą sympatyków, którzy będą im towarzyszyć do Sanktuarium Narodowego na Kahlenbergu, gdzie o godz. 10:00 wraz z pielgrzymami z Polski i Polonią wezmą udział we Mszy św. pontyfikalnej z okazji 334. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej i 34. rocznicy obecności Ojca św. Jana Pawła II na Kahlenbergu. Uroczystością tym towarzyszyć będzie Chór Archikatedry Katowickiej pod dyrekcją Krzysztofa Kagańca.

Bieg Odsieczy Wiedeńskiej jest częścią Polonijnych Dni Obchodów 334. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej, które organizowane są w ramach Ogólnopolskich Obchodów 334. rocznicy Viktorii Wiedeńskiej pod przewodnictwem Pani Marszałek Senatu RP Marii Koc.

Wydarzenie jest pod Patronatem Honorowym Nunciusza Apostolskiego Arcybiskupa Salvatore Pennacchio.

Pragniemy również poinformować, że poprzednie edycje Biegu były objęte patronatem medialnym TVP Sport, TVP Polonia, TVP Historia i TVS przy opiece takich mediów jak np. Radio ZET, Radio Piekary Śląskie, Radio Silesia, Radio CR94.4, Radio Warszawa, Radio Polonia Sport, portali internetowych a także wsparciu medialnym wielu dziennikarzy mediów polskich i polonijnych. Patronatem honorowym do tej pory obejmowali to wydarzenie Przewodniczący Parlamentu UE, Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda Śląski, Prezes PKOl, Starosta Będziński, Starosta Gliwicki, Starosta Żywiecki, Prezydent Miasta Będzina, Prezydent Miasta Sosnowca, Prezydent Siemianowic Śląskich, Prezydent Piekar Śląskich, Prezydent Tarnowskich Gór, Prezydent Miasta Gliwic oraz Burmistrzowie Szczyrku, Andrychowa, Cieszyna, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic, Wójt Gilowic i Krzyżanowic. Patronat Honorowy objęli również: Arcybiskup Metropolita Krakowski, Arcybiskup Metropolita Katowicki, Biskup Polowy Wojska Polskiego, Biskup Bielsko-Żywiecki, Biskup Sosnowiecki, Biskup Gliwicki, Biskup Opolski.

Ciekawostką może być fakt, że Poczta Polska SA, aby uczcić pierwsza edycję Biegu dwa lata temu wydała kartę korespondencyjną wraz z datownikiem, który został udostępniony w UP Będzin 1 w dniu 06 września 2013r. na zamku w Będzinie na stoisku okolicznościowym wraz z 12 stemplami oznaczającymi miasta przez, którą podążał Jan III Sobieski wraz z husarią oraz znaczek personalizowany z logo biegu, co stanowi doskonałe uzupełnienie waloru filatelistycznego. Skrzydła husarskie, które towarzyszyły na trasie biegaczom zostały przekazane do muzeum Dom Polski w Cieszynie.

Uroczystości w Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu, niedziela, 10.09.2017, godz.10.00, Kahlenberg, kościół św. Józefa.

Koronacja Obrazu Matki Boskiej Kahlenberskiej, Msza św. pontyfikalna z okazji koronacji obrazu Matki Bożej Kahlenberskiej, 334. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej i 34. rocznicy obecności Ojca św. Jana Pawła II na Kahlenbergu. Oprawa muzyczna Chór Archikatedry Katowickiej pod dyrekcją Krzysztofa Kagańca.

Plac przed kościołem (po mszy św., godz.11.45): finał biegu upamiętniającego 334. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej oraz Odpust i Polskie Dożynki, wspólne foto – Husaria.

więcej »
dodano: 06.09.2017 r.

W dniach 6 - 8 października 2017 r. odbędzie się trzecia edycja akcji "Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny" organizowanej przez Polską Organizację Turystyczną. Akcja to wykorzystanie sprawdzonej formuły weekendowych akcji zniżkowych organizowanych przez polskie miasta i regiony i przeniesienie jej na poziom krajowy. W tym roku do akcji, po raz pierwszy włączy się również Zamek Piastowski w Raciborzu. Poznajcie szczegóły!!!

Pierwszą inicjatywą wykorzystującą pomysł weekendowych obniżek do promocji turystycznej była akcja „Poznań za pół ceny”, która jest organizowana corocznie od 2008 roku przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną. Akcja Polskiej Organizacji Turystycznej ma na celu prezentację ogólnopolskiej oferty turystycznej i zachęcenia rodaków do korzystania z atrakcji i usług turystycznych na terenie całego kraju, również poza głównym sezonem wakacyjnym.

W dniach 6 - 8 października 2017 r. będzie można zwiedzić Zamek Piastowski w Raciborzu oraz kaplicę pw. św. Tomasza Becketa bezpłatnie.

Do zwiedzania zapraszamy:
Piątek: od 9.00 do 16.00
Sobota: od 10.00 do 18.00
Niedziela: od 10.00 do 18.00

Zwiedzanie odbędzie co pełną godzinę z przewodnikiem. Zainteresowane grupy prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny +48 32 700 60 52 lub e-mailowy: promocja@zamekpiastowski.pl.

więcej »
dodano: 28.08.2017 r.

Na spotkanie z byłym prezydentem RP zaprasza Klub Obywatelski Racibórz. Odbędzie się ono 4 września (poniedziałek) na Zamku Piastowskim. Początek o godz. 17.00.

więcej »
dodano: 28.08.2017 r.

- Miło nam poinformować, że w domu książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu można już zwiedzać wystawę historii Biblii. To jedyna taka wystawa w Polsce. Ekspozycja to zbiór faksymiliów, czyli przedruki oryginałów - mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

- Termin faksymile pochodzi od łacińskiego słowa fac simile, oznaczające – czyń podobnie. Żyjemy w szczególnej dekadzie naszego wieku kiedy to każda ze znaczących bibliotek stara się dygitalizować swoje zbiory. Kopie średniowiecznych i starożytnych rękopisów są wydawane w milionowych nakładach za sprawą „cudu”, który zwie się „Made in China”. Każde ze znaczących wydań narodowych doczekało się swojego wznowienia w postaci reprintu lub fotokopii. Tak jest też z prezentowaną w zamkowych wnętrzach Biblią - dopowiada dyrektor Grażyna Wójcik.

Całość jest zbiorem pierwszych wydań reprezentujących każdą poszczególną epokę, w której Pismo Święte odgrywało kluczową rolę i miało wpływ na tych, do których dotarło w postaci słowa przetłumaczonego na języki narodowe.

- Prezentowane na zamku zbiory pochodzą od prywatnych fundatorów, którzy dostarczają swoje faksymile i reprinty dla celów edukacyjnych. Wystawa odwiedza muzea, placówki szkolne, domy dziecka oraz domy kultury na terenie całego kraju. Projekt jest interaktywnym sposobem zapoznania zwiedzających z historią powstania Biblii, jest opowieścią obrazującą 1500 lat historii powstania jednej tylko książki – Pisma Świętego. Kolejne 2000 lat to historia powstawania przekładów Pisma Świętego na języki narodowe. Podczas zwiedzania można przyjrzeć się słowom zapisanym na kamiennych tablicach, na skórach zwierzęcych, na papirusie i pergaminach. Zobaczymy pierwszą czcionkę oraz ręcznie zapisane karty w językach, w których została spisana ta ponadczasowa lektura. Faksymile i reprinty pierwszych wydań są w języku angielskim, niemieckim, polskim, po grecku, po łacinie i hebrajsku - zachęca dyrektor Grażyna Wójcik.

Wystawę będzie można oglądać do 15 września br. (w przypadku dużego zainteresowania termin zostanie wydłużony do 30 września), w godzinach od 10.00 do 18.00. Wstęp po wykupieniu biletu w Punkcie Informacji Turystycznej – parter (budynek bramny). Zwiedzanie co pełną godzinę z przewodnikiem. Zainteresowane grupy prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny +48 32 700 60 52 lub e-mailowy: promocja@zamekpiastowski.pl.

więcej »
Strona główna /Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny/Ramowy Kalendarz Imprez Powiatowych 2017/Cennik biletów wstępu oraz wysokość opłat za korzystanie z urządzeń i obiektów na ZP od 01.01.2017r./Śląski Klaster Kultury, Turystyki i Rekreacji/Od Hradca do Raciborza poznajemy dziedzictwo Golężyców/Imprezy - zapowiedzi wydarzeń/Szkice literackie o Zamku i okolicy/Atrakcje Zamku Piastowskiego w Raciborzu/O Zamku/Realizacja projektu/Turystyka/Agencja Zamek Piastowski/Aktualności/Imprezy/Multimedia/Linki/Kontakt/Mapa strony/Lokalizator/E-kartki

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

© Powiat Raciborski / Projekt i wykonanie: Margomedia
Portal www.zamekpiastowski.pl wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij