Menu główne

Imprezy

Finansowanie

Projekt: "Utworzenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej na Zamku Piastowskim w Raciborzu"

Beneficjent: Powiat Raciborski

Całkowity koszt projektu:
23 964 731,63 zł

Wysokość dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego:
19 646 860,69 zł

Środki własne beneficjenta:
4 317 870,94 zł

 


Punkt Informacji Turystycznej

ul. Zamkowa 2
47-400 Racibórz
Budynek Bramny

tel. +48 32 700 60 52
tel. 32 414 02 33 wew. 105

e-mail: zamekraciborz@silesia.travel, it@zamekpiastowski.pl, promocja@zamekpiastowski.pl

Punkt Informacji Turystycznej na Zamku otwarty jest w następujących dniach i godzinach:

  1. w okresie od 1 października do 31 marca:
    • od wtorku do piątku: 9.00-16.00,
    • w soboty, niedziele i święta: 10.00-18.00,
  2. w okresie od 1 kwietnia do 30 września:
    • od wtorku do niedzieli: 10.00-18.00,
  3. Punkt Informacji Turystycznej i Zamek są zamknięte:
    • 1 stycznia (Nowy Rok),
    • w sobotę i niedzielę wielkanocną,
    • 1 listopada,
    • 24 i 25 grudnia.
Aktualności
Rozmiar tekstu A A A
Strona główna » Aktualności » Gala „MIESZKO AD 2015” – nagrody starosty wręczone
 
Podaj adres email osoby, której chcesz polecić artykuł:
Podaj imię polecającego:
Podaj swój adres email:
dodano: 31.01.2016 r.
Gala „MIESZKO AD 2015” – nagrody starosty wręczone

Marek Wojtowicz w dziedzinie kultury, Jerzy Wiśniewski w dziedzinie społecznej, Przedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe KOLTECH z Raciborza w dziedzinie promocji oraz ksiądz Joachim Augustyniok za całokształt działalności to tegoroczni laureaci Nagród Starosty Raciborskiego Mieszko AD 2015. Doroczna gala podczas, której nagradzane są osoby fizyczne i prawne za znaczące osiągnięcia dla powiatu, odbyła się 31 stycznia 2016 r. na Zamku Piastowskim w Raciborzu. W wydarzeniu wzięło udział blisko 170 osób. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Wszyscy nominowani do nagrody otrzymali pamiątkowe szklane statuetki, natomiast laureaci - statuetkę Mieszka – księcia raciborskiego wykonaną z brązu, dyplom oraz nagrodę finansową. O oprawę artystyczną gali zadbał kwartet muzyczny pod dyrekcją Andrzeja Rosoła wraz z solistką Agnieszką Kawulok.  

W wydarzeniu uczestniczyli posłowie na Sejm RP Gabriela Lenartowicz oraz Czesław Sobierajski, senator Adam Gawęda, samorządowcy ziemi raciborskiej, przedstawiciele stowarzyszeń naszego powiatu, dyrektorzy firm i instytucji. Nie zabrakło laureatów nagrody z lat ubiegłych. Gospodarzem gali był starosta Ryszard Winiarski.  

Sylwetki nominowanych i laureatów Nagrody Mieszko AD 2015:

Dziedzina kultury:

Jerzy Wiśniewski – założyciel i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Integracji Podaj Rękę, twórca radiowego magazynu społecznego. Inicjator, twórca i animator wielu wydarzeń kulturalnych na ziemi raciborskiej. Organizator wystaw malarskich niepełnosprawnych artystów oraz imprez środowiskowych promujących kulturę i sztukę osób niepełnosprawnych. W minionym roku odbyła się pierwsza i jak mają nadzieję organizatorzy nie ostatnia odsłona konkursu fotograficznego: Racibórz oczami Niepełnosprawnych. Wystawa konkursowych prac przez wiele miesięcy eksponowana była w holu Starostwa Powiatowego w Raciborzu. Jerzy Wiśniewski z powodzeniem łączy panele dyskusyjne z promocją sztuki. Przedsięwzięciom organizowanym przez nominowanego takim jak Forum Osób Niepełnosprawnych towarzyszą bowiem występy artystów - nie tylko lokalnych, ale także pochodzących z dalszych zakątków Polski. Jerzemu Wiśniewskiemu sił w swojej pracy na rzecz osób niepełnosprawnych dodają pasja i miłość, bo jak sam mówi robi to co kocha.

Marek Wojtowicz – laureat Nagrody Mieszko AD 2015 - bluesman, rozsławiający blues w Raciborzu i Racibórz w świecie, twórca Festiwalu Motywy Bluesa, którego do tej pory odbyło się już 7 edycji. Koncertuje w kraju i  za granicą. Grał na większości krajowych festiwalach bluesowych. Jest założycielem stowarzyszenia Son House Gospel Blues Society, w ramach którego nawiązał kontakt z bluesmenami z USA. Blues to jego pasja. Gra od 30 lat, wierzy, że muzyka nie musi być głośna żeby publiczność ją pokochała. Dlatego stawia na blues akustyczny, zaprasza do Raciborza wybitnych amerykańskich muzyków: harmonijkarzy Billego Brancha, Bobba Corritore czy Keitha Dunna. Jak tłumaczy Marek Wojtowicz blues jest muzyką, którą trzeba mieć w sercu. Bluesa gra się feelingiem tu i teraz. Laureat chce raciborzanom przybliżyć ten autentyczny nurt. Surowy. Bez pudru. Jego festiwal ma coraz większą, wierną publiczność.

Dziedzina społeczna:

Tomasz Kuryłowicz – wolontariusz, społecznik. Swój wolny czas i niespożytą energię wykorzystuje by nieść pomoc innym. Jest wolontariuszem akcji Szlachetna Paczka, corocznie kwestuje w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, w ramach działalności fundacji Dr Clown zapewnia małym pacjentom wspaniałą terapię śmiechem. Zanim sformalizował swoje aktywności w zakresie wolontariatu wspierał materialnie domy dziecka. Nie odmawia pomocy potrzebującym. Gościł pod swoim dachem i pomógł w powrocie do domu słynnej piłkarce raciborskiej Unii Chinasie Okoro Glorii. Jego dotychczasowe zaangażowanie w ideę krzewienia wolontariatu doceniło miasto przyznając mu przed dwoma laty tytuł Wolontariusza Roku. Tomasz Kuryłowicz aktywizuje sąsiadów, jest  inicjatorem potrzebnych społecznie akcji w swoim małym lokalnym środowisku. Doprowadził m.in. do budowy placu zabaw na swoim osiedlu. Nominowany w duchu odpowiedzialności i wrażliwości na potrzeby innych wychowuje także swoje dzieci. Od kilku lat towarzyszą mu w pracy wolontariusza.  

Zenon Stube – społecznik, w raciborskim środowisku osób zmagających się z uzależnieniami i wykluczeniem społecznym - człowiek legenda, wytrwały propagator i animator ruchu trzeźwościowego w Raciborzu, wieloletni współorganizator i koordynator Rajdu Środowisk Trzeźwościowych dookoła Polski. Zenon Stube jest współautorem pionierskiego i realizowanego z powodzeniem do dziś Gminnego Programu Wychodzenia z Bezdomności a także programu ARMADA na rzecz zdrowego, trzeźwego miejsca pracy, wdrożonego w kilku raciborskich firmach. Nominowany przez wiele lat kierował Domem dla bezdomnych Arka N, dodając jego mieszkańcom siły, okazując zrozumienie i wsparcie. Zenon Stube jest od ponad 20 lat społecznym kuratorem sądowym i terapeutą, pracownikiem socjalnym, animatorem zmian społecznych, prowadzi zajęcia i warsztaty w niezliczonych grupach wsparcia.

Jerzy Wiśniewski - laureat Nagrody Mieszko AD 2015 – założyciel i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Integracji Podaj Rękę – zajmującego się wspieraniem osób niepełnosprawnych w różnych aspektach życia społecznego. Laureat jest inicjatorem i głównym organizatorem wielu imprez środowiskowych i konferencji. Jerzy Wiśniewski jest także twórcą Magazynu Społecznego Podaj rękę emitowanego od 11 lat w lokalnej rozgłośni radiowej, adresowanego do osób niepełnosprawnych i starszych. Jerzy Wiśniewski swoje inicjatywy przeprowadza i organizuje poruszając się na wózku inwalidzkim. Jego biuro jest tam gdzie on sam się w danej chwili znajduje. Czasem w siedzibie stowarzyszenia, czasem w domu, a nawet w szpitalu. Dla niego nie ma rzeczy niemożliwych. Niesie pomoc nieodpłatnie, nie czekając na pochwały i wyróżnienia. Choć jego praca i zaangażowanie nie uszły uwadze innych. Jest laureatem konkursu Pantofelek, otrzymał tytuł Wolontariusza Roku, odznaczony został medalami im, ks. Stanisława Pieczki i Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Złotą Gwiazdą Polskiego Związku Zapaśniczego.

Dziedzina promocji:

Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Wczoraj, Dziś i Jutro „Bajtel”.  Pod skrzydłami stowarzyszenia z Zawady Książęcej działają zespoły taneczne: Folklorystyczny Łężczok oraz mażoretkowy Arabeska. Zespoły wciąż przyciągają do siebie nowych amatorów tańca, nie tylko z gminy Nędza ale z całego regionu. Tancerki hipnotyzują publiczność i zyskują uznanie w oczach jury podczas konkursów i przeglądów, z których przywożą medale. Tylko w minionym roku zespoły Łężczok i Arabeska okazały się bezkonkurencyjne na Mistrzostwach Europy Mażoretek w Kędzierzynie Koźlu, Mistrzostwach Polski, czy Przeglądzie Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych Mniejszości Niemieckiej na Górze Św. Anny. Profesjonalne układy choreograficzne, barwne stroje i wysoki poziom taneczny – nad tym czuwają instruktorki: Aldona Krupa-Gawron, Katarzyna Łabińska i Martyna Nowak. Razem ze swoimi podopiecznymi promują gminę Nędza i powiat raciborski także daleko poza granicami kraju: ostatnio w Turcji.

Przedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe KOLTECH – laureat Nagrody Mieszko AD 2015. Firma Koltech jest uznanym w kraju i na świecie producentem maszyn i urządzeń technicznych, w szczególności specjalistycznych obrabiarek i ich wyposażenia przeznaczonych dla obsługi i regeneracji taboru szynowego. Firma od 25 lat nie tylko podąża ale także wyznacza  kierunki postępu technologicznego, co potwierdzają przyznane jej nagrody i tytuły: m.in. Krajowego Lidera Innowacji czy Złotego Godła Najwyższej jakości Quality International. Przedsiębiorstwo promuje kulturę techniczną wywodzącą się z tradycji wielu pokoleń konstruktorów, technologów i monterów maszyn mających swoje korzenie w regionie raciborskim. Koltech  jest cieszącym się zaufaniem pracodawcą, systematycznie zwiększającym swój potencjał miejsc pracy. Nowe możliwości zatrudnienia, specjalizacji i rozwoju szerokiej kadrze technicznej dała decyzja o wybudowaniu i uruchomieniu nowego zakładu produkcyjnego wraz z zapleczem socjalno-biurowym na terenie raciborskiej strefy ekonomicznej.  

Całokształt działalności:

Zbigniew Woźniak  – właściciel pałacu w Wojnowicach – dziewiętnastowiecznej rezydencji, którą nominowany/laureat uratował od dalszej degradacji, co więcej w jej wnętrzach stworzył ciekawą ofertę kulturalną i turystyczną. 10 lat temu zainaugurował nowe życie pałacu udostępniając jego wnętrza i otaczający go park mieszkańcom i turystom. Obiekt stał się jedną z bardziej rozpoznawalnych wizytówek Raciborszczyzny. Urządzone tu muzeum wsi dawnej i muzeum horroru cieszą się ciągłym zainteresowaniem ze strony zwiedzających. Podobnie jak organizowane na terenie pałacu plenery malarskie i imprezy kulturalne. Zbigniew Woźniak nosi tytuł kawalera Orderu świętego Stanisława, jest laureatem wyróżnienia Filar Ziemi Raciborskiej, autorem powieści sensacyjnej Oko zła, a także założycielem i prezesem Stowarzyszenia Pałac w Wojnowicach, wczoraj dziś i jutro, którego celem jest propagowanie wartości historycznych i kulturowych wojnowickiego pałacu. Nominowany od lat prowadzi także działalność charytatywną. Wspiera raciborskie Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, sponsoruje plenery, warsztaty, spotkania, występuje na gwiazdce serc.  

Zygmunt Kandora – społeczny działacz, animator, lider lokalnych grup. Inicjator społecznych projektów. Od kilkunastu lat działa na rzecz wzmacniania znaczenia roli samorządów lokalnych, aktywizacji społeczeństwa i pogłębienia współpracy stowarzyszeń z administracją samorządową. Uczy realizacji marzeń i  pomysłów poprzez przemyślaną politykę skutecznego sięgania i właściwego doboru grantów i projektów. Jest nieocenionym mediatorem w sprawach trudnych. Współtworzył i aktywnie działa w Raciborskim Kurkowym Bractwie Strzeleckim. Jest założycielem fundacji Gniazdo w Modzurowie zajmującej się aktywną animacją kulturalną lokalnej społeczności. Zygmunt Kandora jest autorem i współautorem niezliczonej liczby projektów i działań: nastawionych na rozwój i naukę języków, rekreację poprzez organizację m.in spływów kajakowych, pomoc jak wolontariat studencki projektor i wreszcie ukierunkowanych na kultywowanie tradycji i historii. Podtrzymuje i propaguje tradycje kawaleryjskie, zachęca do tego młodzież. Był pomysłodawcą umieszczenia tablicy poświęconej Mieszkowi Laskonogiego na Wawelu. Jest współtwórcą lokalnej grupy działania Porozumienie dla Rozwoju. Działając woli pozostawać w cieniu. Pozwala rozwijać skrzydła innym.

Ks. Joachim Augustyniok – laureat Nagrody Mieszko AD 2015. Proboszcz parafii św Jerzego w Sławikowie, człowiek wielkiego serca, animator życia kulturalnego w swojej parafii, organizator spotkań, pielgrzymek  i wyjazdów integracyjnych dla mieszkańców ziemi raciborskiej i kędzierzyńsko-kozielskiej. Laureat angażuje się społecznie, wraz z młodzieżą gimnazjalną prowadzi parafialny wolontariat na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych. Jest organizatorem corocznych zbiórek żywności dla sióstr z Annuntiaty z Raciborza, prowadzących jadłodajnię dla osób bezdomnych. We współpracy z Opolskim Caritasem prowadzi specjalny program żywnościowy dla uboższych mieszkańców. Ksiądz Joachim Augustyniok organizuje koncerty, kultywuje miejscowe tradycje. Walczył o renowację i ochronę zabytkowego kościoła w Sławikowie, doprowadził też do remontu zabytkowego drewnianego kościoła w Miejscu Odrzańskim. W ubiegłym roku z jego inicjatywy wzniesiono pomnik ku czci ofiar tragedii na Odrze z 1890 r. Miniony rok to także czas jego osobistej zwycięskiej walki. Pokonał chorobę nowotworową, żyje nie dla siebie, lecz dla innych.


Galeria
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
  
Strona główna /POLITYKA PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTANIA PLIKÓW COOKIES/Projekt „Przy książęcym stole”/Projekt „Wspólna historia poprzez zabawę”/RODO - Klauzule Informacyjne/Imprezy - Zapowiedzi/Cennik/Aktualności/Turystyka/Kontakt/O Zamku/Multimedia/Archiwum Wydarzeń/Linki/Mapa strony/Realizacja Projektu/Lokalizator/E-kartki/Deklaracja dostępności

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

© Powiat Raciborski / Projekt i wykonanie: Margomedia
Portal www.zamekpiastowski.pl wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij