• BIP
  • Tłumacz języka migowego
Projekty i inwestycje unijne
kup bilet
Zamek Piastowski
Zamek Piastowski w Raciborzu
Strona główna/Działalność/Aktualności/Spotkanie dziennikarzy i przewodników z okazji (..)

Spotkanie dziennikarzy i przewodników z okazji zakończonego remontu kaplicy na Zamku Piastowskim w Raciborzu

10 maj 2016
We wtorkowe popołudnie 10 maja 2016 r. Powiat Raciborski, a w tym Zamek Piastowski (Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu) zaprosili na spotkanie z okazji zakończonego remontu kaplicy na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Choć uroczyste otwarcie kaplicy nastąpi 17 czerwca 2016 r., to już 10 maja w spotkaniu wzięli udział dziennikarze przybliżający atrakcje turystyczne województwa śląskiego oraz osoby piszące do mediów lokalnych, regionalnych a także dziennikarze piszący do pism poruszających zagadnienia związane z szeroko rozumianą turystyką. W spotkaniu wzięli udział także przewodnicy turystyczni. Tego dnia odbywały się ostatnie prace w kaplicy związane z jej wyposażeniem - montaż obrazu św. Tomasza Becketa, figur, tabernakulum oraz ławek. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz krótkiego wideo.

W trakcie spotkania, obecnym zaprezentowana została kaplica zamkowa w pełnej krasie, zobaczyć można było jej wyjątkowe i pieczołowicie odrestaurowane wnętrze, na które spogląda zapierające dech w piersiach niebiańskie sklepienie i setki lat barwnej historii. Była to okazja by wykonać pierwsze zdjęcia, wysłuchać prelekcji na temat historii obiektu, którą wygłosił Grzegorz Wawoczny, autor monografii „Tajemnice Zamku i browaru w Raciborzu”, zaś o architekturze opowiedziała Elżbieta Widerska, przedstawicielka wykonawcy, firmy odpowiedzialnej za przeprowadzenie renowacji perły górnośląskiego gotyku. Specjalnie na tę okazję przygotowane zostały również materiały prasowe dla dziennikarzy.

Otrzymała rzadkie wezwanie św. Tomasza Becketa, angielskiego męczennika - biskupa z Canterbury. Do 1416 roku pełniła rolę kolegiaty. Była świadkiem chrztów, ślubów arystokracji czy procesji, wiernie służyła dworowi książęcemu. Na przestrzeni wieków poddawana była wielu przebudowom i rekonstrukcjom. Wraz z nowymi właścicielami zmieniała się. Wiatry historii nie były dla niej łaskawe; trawiły ją pożary, niszczyły powodzie, nieprzyjacielskie wojska, bezlitośnie działał upływający czas i grzech zaniechania. Jednak po każdym nieszczęściu, przychodził czas odbudowy. Tej ostatniej podjął się powiat raciborski. Żmudne i kosztowne prace remontowo-konserwatorskie dobiegły końca. Dziś świątynia rozpoczyna nowy rozdział i po raz kolejny zachwyca. Znawcy nie mają wątpliwości, że stanowi obecnie najcenniejszy tego typu obiekt w Polsce. Nazywana jest perłą górnośląskiego gotyku, bądź też śląską Saint-Chapelle.

Wideo TUTAJ

Spotkanie dziennikarzy i przewodników z okazji zakończonego remontu kaplicy - 10.5.2016 r.

45 zdjęć
do góry