• BIP
  • Tłumacz języka migowego
Projekty i inwestycje unijne
kup bilet
Zamek Piastowski
Zamek Piastowski w Raciborzu
Strona główna/Działalność/Aktualności/„Utkane z myśli - blisko siebie”. Finisaż wystawy na (..)

„Utkane z myśli - blisko siebie”. Finisaż wystawy na Zamku Piastowskim

26 luty 2019
„Utkane z myśli - blisko siebie”, to tytuł wystawy kolaży oraz instalacji Edyty Reichel, dla których inspirację stanowią wiersze autorstwa Joachima Marczinskiego. Uroczysty finisaż wystawy, z licznym udziałem mieszkańców powiatu odbył się we wtorkowe popołudnie 26 lutego 2019 r. w domu książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.

Edyta Reichel urodzona w 1979 roku w Raciborzu, to absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, stopień magistra sztuki uzyskała w 2003 r. na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuk Plastycznych, specjalność - grafika. Nauczyciel, plastyk z zawodu, od 2017 r. członek Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Gliwicko - Zabrzańskiego, gdzie brała udział w zbiorowych wystawach. W kwietniu  2018 roku zaprezentowała cykl kolaży, instalacji na indywidualnej wystawie pt. „Obramowana wrażliwość - myśli zespolone” połączonej z wierszami autorstwa Joachima Marczinskiego w Gliwicach w Centrum Organizacji Kulturalnych. W swoich pracach wykorzystuje naturalne organiczne formy przestrzenne i zestawia z matrycami na których można znaleźć i elementy ceramiki, grafiki, malarstwa. Łączy różne techniki artystycznego wyrazu, poprzez elementy przestrzenne tworzy kolaż, który  jak twierdzi ma w sobie więcej emocji, natężenia światła i cienia, przekazu w szczególności w połączeniu z wierszami Joachima Marczinskiego. Prace stają się mocne i bardziej wyraziste, w zestawieniu ze słowami wierszy, które mają w sobie niewyobrażalne pokłady emocji i przekazu.

Zdaniem autora wierszy: „Pisanie to ukryte oczekiwanie wobec świata niezależne od realności ich spełnienia. To presja wnętrza, aby w jakiś sposób uzewnętrznić wrażliwość. To niezgoda na zapomnienie istnienia, to też próba kolorowania szarości codzienności. Bo pióro ma taki przywilej, takie przyzwolenie, że można nim napisać to co wstydzimy się powiedzieć. Życie cały czas przemawia do mnie poprzez dotyk, wzrok i słuch, więc tylko to wszystko przenoszę na papier. Jeżeli nie wykrzyczę piórem radości, smutku i piękna, które dostrzegam i przeżywam to jakby za karę bolą mnie myśli”. Joachim Marczinski urodzony 1962 r. w Raciborzu, mieszka w Borucinie, od 9 lat pisze, dla którego inspiracją do tworzenia jest samo życie.

„Utkane z myśli - blisko siebie”. Finisaż wystawy na Zamku Piastowskim

30 zdjęć
do góry