Menu główne

Imprezy

Finansowanie

Projekt: "Utworzenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej na Zamku Piastowskim w Raciborzu"

Beneficjent: Powiat Raciborski

Całkowity koszt projektu:
24 081 697,32 zł

Wysokość dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego:
19 998 639,99 zł

Środki własne beneficjenta:
4 083 057,33 zł

 


Punkt Informacji Turystycznej

ul. Zamkowa 2
47-400 Racibórz
Budynek Bramny

tel. +48 32 414 02 33, 32 700 60 52
tel. +48 32 700 60 50 wewn. 105

e-mail: zamekraciborz@silesia.travel, it@zamekpiastowski.pl, promocja@zamekpiastowski.pl

Punkt Informacji Turystycznej na Zamku otwarty jest w następujących dniach i godzinach:

 1. w okresie od 1 października do 31 marca:
  • od poniedziałku do piątku 9.00-16.00,
  • w soboty, niedziele i święta: 10.00-18.00,
 2. w okresie od 1 kwietnia do 30 września we wszystkie dni tygodnia:10.00-18.00,
 3. Punkt Informacji Turystycznej i Zamek są zamknięte:
  • 1 stycznia (Nowy Rok),
  • w sobotę i niedzielę wielkanocną,
  • 1 listopada,
  • 24 i 25 grudnia.
Polecamy
Najnowsze informacje
dodano: 20.08.2014 r.

To druga edycja imprezy upamiętniającą przemarsz polskiej armii w 1683 roku pod Wiedeń. Można się dołączyć w kilku miejscach na trasie. W Nędzy przy leśniczówce odprawiona zostanie Msza św. polowa. Finał na raciborskim zamku z wielką ucztą z królem Janem i jego żoną Marysieńką. Rodziny Zamek Piastowski zaprasza na 2. Grę Terenową Zwiadowcy Sobieskiego z niespodziankami. Karta uprawniająca do udziału w grze do pobrania TUTAJ. W programie także finał akcji Karta Cyklisty – Ziemia Raciborska 2014. Poznaj szczegóły.

Już w niedzielę wielki przemarsz konno-rowerowy - 20.8.2014 r.

więcej »
dodano: 20.08.2014 r.

I to najprawdopodobniej pierwszy w dziejach piastowskiej siedziby w Raciborzu, dla chętnych w  wieku powyżej 18 lat. Spotkanie organizacyjne już 26 sierpnia. Po co zamkowi teatr?

- Mamy małą scenę, pomieszczenia, gdzie można gromadzić stroje i organizować warsztaty a przede wszystkim wiele ciekawych imprez, podczas których nasi aktorzy będą mogli zaprezentować swój dorobek, chociażby w inscenizacjach historycznych. Łączymy więc pasję z potrzebami zamku - tłumaczy Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Zajęcia poprowadzą Teresa Okaj i Łukasz Porwoł. Pierwsze spotkanie 26 sierpnia - wtorek o 17.00 w sali narad budynku bramnego (I piętro). - W przygotowaniu klasyczne komedie i farsy, w których możesz kreować postać teatralną. Ruch sceniczny pozwoli Ci ukształtować postawę ciała, a piękna sztuka mówienia, kreatywność, rozwijanie zainteresowań pozwoli przeżyć miłe chwile, które szczególnie są cenne w wieku dojrzałym. Śmiech, radość, zadowolenie zagoszczą w Twoim życiu. Zdecyduj się, postaw na sztukę i kulturę – zachęcają prowadzący i zapraszają chętne osoby w każdym wieku.

Kim są prowadzący? Teresa Okaj to polonistka, instruktorka teatru, kultury żywego słowa i regionalizmu. Wypracowała własne metody i formy pracy w dziedzinie sztuki teatralnej, które przynoszą rezultaty w przygotowaniach młodzieży do szkół teatralnych, w konkursach recytatorskich, wystawianych spektaklach oraz w propagowaniu tradycji śląskiej. Przygotowane przez Nią ćwiczenia do emisji głosu eliminują wady wymowy. Przygotowała z młodzieżą wiele sztuk teatralnych, montaży słowno-muzycznych oraz biesiad śląskich. Łukasz J. Porwoł to muzyk, pomysłodawca i autor wielu programów artystycznych wystawianych w regionie; laureat konkursów recytatorskich. Wydał pięć sztuk teatralnych, które spotkały się z uznaniem ludzi teatru, kultury, językoznawców i polonistów.

więcej »
dodano: 20.08.2014 r.

Podczas czwartego spotkania, w ramach akcji Zamkowy Zuch 2014 na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu odbyły się warsztaty płatnerskie, czyli wszystko o tworzeniu zbroi. Uczestników akcji odwiedził raciborski płatnerz – Robert Stefanowski. Mimo upływu wielu wieków od czasów średniowiecza, kiedy to zawód ten przeżywał swój rozkwit, nadal cieszy się powodzeniem. Wszystkie chętne dzieci przymierzały zbroje, brały do ręki szable i miecze. Niewątpliwą atrakcją dla obecnych była także możliwość wykucia sobie na metalowej blaszce swojego wzoru bądź inicjału. W zajęciach wzięło udział około 50 osób. Zapraszamy do galerii zdjęć. Sprawdź program na kolejne dni!

więcej »
dodano: 19.08.2014 r.

Na Zamku Piastowskim w Raciborzu wygospodarowano na ostatniej kondygnacji domu książęcego 5 pomieszczeń, w których osoby bezrobotne mogą bezpłatnie rozpocząć działalność gospodarczą w ramach tzw. „inkubatora przedsiębiorczości”.
 
Aktualnie w Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu swoje siedziby ulokowały dwie młode i przedsiębiorcze osoby, które otrzymały wsparcie finansowe z Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu w ramach projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego pn. „W przyszłość” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Działanie 6.1 Poddziałanie 6.1.3.

Jedno pomieszczenie zostało  udostępnione na Kancelarię Adwokacką oferującą usługi prawnicze, polegające na udzielaniu porad prawnych w szczególności sporządzania projektów aktów normatywnych, umów i innych dokumentów oraz reprezentowania klientów przed organami wymiaru sprawiedliwości i innymi organami władzy publicznej. W drugim lokalu świadczone są usługi  Public Relations - kreowanie wizerunku firm i instytucji, projektowanie komunikacji oraz doradztwo i bezpośrednia pomoc w tworzeniu  lepszej bądź nowej  marki  firmy-instytucji.

Środki finansowe uzyskane z Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu na rozpoczęcie działalności gospodarczej zostały przeznaczone na zakup programów komputerowych i sprzętu niezbędnych do prowadzenia działalności oraz wyposażenia pomieszczeń.  Natomiast w ramach  bezpłatnego użytkowania pomieszczeń młodzi przedsiębiorcy mogą  korzystać  przez  12 miesięcy z bezpłatnego udostępnienia energii elektrycznej, energii cieplnej, wody, bezpłatnego  dostępu do  Internetu, jak również do bezpłatnego współkorzystania z pomieszczenia socjalnego.

Na osoby, które mają dobry pomysł na biznes czekają jeszcze 3 pomieszczenia na Zamku Piastowskim, w których mogą bezpłatnie rozpocząć działalność gospodarczą.

więcej »
dodano: 18.08.2014 r.

W poniedziałkowe przedpołudnie 18 sierpnia 2014 r. na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu odbyły się warsztaty zabawkarskie, czyli tajniki powstawania maskotek i innych rzeczy dla dzieci (każdy zabrał własnoręcznie wykonaną lub ozdobioną zabawkę do domu) w ramach akcji Zamkowy Zuch 2014. Zajęcia poprowadzili Paweł i Dominika Marcinkiewicz z Firmy „Vicco”, początkującej firmy z Raciborza, produkującej zabawki pluszowe. Kolejne spotkanie w ramach akcji Zamkowy Zuch 2014 już w środę 20 sierpnia, tym razem odbędą się warsztaty płatnerskie. W zajęciach wzięło udział około 100 osób. Zapraszamy do oglądania zdjęć w galerii oraz krótkiego wideo.

Program akcji na kolejne dni:

20 sierpnia godz. 10.00-12.00 warsztaty płatnerskie, czyli wszystko o tworzeniu zbroi - wykuwanie inicjałów (Robert Stefanowski);

22 i 23 sierpnia warsztaty alchemiczne godz. 10.00-12.00:
- 22 sierpnia W poszukiwaniu ukrytych barw, czyli wszystko o wskaźnikach, niewidzialnych atramentach i zdjęciach na liściach;
- 23 sierpnia Ars Alchemia, czyli wprowadzenie do nauki o pierwiastkach i pryncypiach alchemicznych, nie zabraknie też efektownych pokazów i eksperymentów do wykonania przez młodych uczestników.

Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.

24 sierpnia godz. 10.00-13.00 II edycja gry terenowej Zwiadowcy Sobieskiego. W programie rekonstrukcja z czasów II wojny światowej, pogromcy duchów, wybijanie monet, wodniacy ze sprzętem, krótkofalowcy, ratownicy wodni, wybijanie monet i wiele innych atrakcji. Każdy uczestnik, który wykona wszystkie zadania otrzyma drobny upominek.

24 sierpnia godz. 8.30 wymarsz z dziedzińca opactwa cysterskiego w Rudach uczestników przemarszu konno rowerowego do Raciborza z okazji 331. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej. Możliwość dołączenia do kolumny w każdym miejscu trasy. Przy leśniczówce w Nędzy odprawiona zostanie polowa msza św.  Każdy uczestnik przejazdu/przemarszu otrzyma pamiątkowy dyplom. Proszę pamiętać o zgłoszeniach telefonicznych 32 414 02 33 i/lub pocztą elektroniczną promocja@zamekpiastowski.pl.

24 sierpnia godz. 13.00 Biesiada z królem Janem III Sobieskim i Marysieńką na dziedzińcu zamkowym w Raciborzu. W programie koncert zespołu JoKa, jarmark, dobre jedzenie i mnóstwo ciekawych zabaw. Na dziedzińcu zostanie ustawiony stół biesiadny, przy którym zasiądzie król Jan i Marysieńka. Każdy będzie mógł zjeść posiłek wspólnie z królewską parą. Partnerem akcji jest Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski Ernestyn Janeta. Specjały, w tym kiełbasa wezyra, będą sprzedawane podczas wydarzenia. Pokazy Familii Szlacheckiej.

24 sierpnia około godz. 13.15 finał akcji Raciborska Karta Cyklisty - Ziemi Raciborska 2014. Od kilku miesięcy rowerzyści w wyznaczonych punktach mogą zbierać pieczątki na specjalnej karcie dostępnej m.in. w gminach oraz w Punkcie Informacji Turystycznej na Zamku Piastowskim. Fundatorem nagród jest Galeria Młyńska w Raciborzu.

więcej »

« poprzednie 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 171 / 172

Strona główna /Od Hradca do Raciborza poznajemy dziedzictwo Golężyców/Raciborska Karta Cyklisty. Ziemia Raciborska 2014/Imprezy - zapowiedzi wydarzeń/Szkice literackie o Zamku i okolicy/Atrakcje Zamku Piastowskiego w Raciborzu/O Zamku/Realizacja projektu/Turystyka/Agencja Zamek Piastowski/Aktualności/Imprezy/Multimedia/Linki/Kontakt/Mapa strony/Lokalizator/E-kartki

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

© Powiat Raciborski / Projekt i wykonanie: Margomedia
Portal www.zamekpiastowski.pl wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij