• BIP
  • Tłumacz języka migowego
Projekty i inwestycje unijne
kup bilet
Zamek Piastowski
Zamek Piastowski w Raciborzu
Strona główna/Działalność/Aktualności/Koncert z elementami potańcówki kapeli „Janusz (..)

Koncert z elementami potańcówki kapeli „Janusz Prusinowski Kompania”. Zamek Piastowski zaprasza na wyjątkowe wydarzenie

15 styczeń 2019
W niedzielę 3 lutego o godz. 18.00 zapraszamy do sali konferencyjnej. To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli muzyki tradycyjnej i nie tylko. Bilety w przedsprzedaży w cenie 20,00 zł a dniu koncertu 25,00 zł do kupienia w zamkowym Punkcie Informacji Turystycznej przy ul. Zamkowej 2, od środy 16 stycznia. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona!

„Janusz Prusinowski Kompania” łączy muzykę z tańcem, fascynację wiejskimi źródłami ze współczesną wrażliwością, a trasy koncertowe z działalnością edukacyjną w Polsce i na świecie. Rozpoznawalny styl Kompanii stanowi próbę odczytania najważniejszych elementów tradycyjnej muzyki z centralnej Polski. Usłyszymy tu zaskakującą, „egzotyczną” wręcz melodykę Radomszczyzny, Kujaw i Lubelszczyzny, rubato bliskie Chopinowi i improwizacje nawiązujące do polskiego jazzu. Przygotowany program raduje jasnością przekazu, wzrusza pięknem i żywotnością polskiej tradycji.

„Janusz Prusinowski Kompania” to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Kubiaka i wielu innych – a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność z doświadczeniem współczesności, trasy koncertowe zaś z działalnością edukacyjną w Polsce i na świecie.

Rozpoznawalny styl Kompanii stanowi próbę odczytania najważniejszych elementów wiejskiej muzyki z Centralnej Polski. To przede wszystkim mazurki – śpiewane, grane, sprawdzone setki razy w tańcu – improwizowane tu i teraz, aktualne u progu XXI wieku. Co można odnaleźć w dawnych, na pozór prostych przyśpiewkach i pieśniach? Gdzie tkwi źródło wielowarstwowej polirytmii, w której nic nie jest równe a wszystko razem perfekcyjnie precyzyjne? Skąd pochodzą niezwykłe melodie, podważające ograniczenia stroju temperowanego? Okazuje się, że tradycyjna muzyka polskiej wsi może być punktem orientacyjnym: poprzez melodykę i rubato bliska Chopinowi, z powodu improwizacji nieodległa bluesowi i jazzowi, kolorystyką przywodząca na myśl muzykę współczesną, ekspresją zaś – rockendrola. Może łączyć Wschód z Zachodem a Północ z Południem, wchodząc w merytoryczne dialogi z dialektami muzycznymi krain bliższych i dalszych.

Taniec czyni muzykę widzialną, dotykalną i zrozumiałą, toteż naturalnymi sytuacjami do grania mazurków są te z tancerzami. Oprócz koncertów (często również „do tańca”) muzykę kapeli można usłyszeć na potańcówkach wiejskich i miejskich Klubów Tańca. Kompania prowadzi także liczne warsztaty muzyczne i taneczne. Z dumą można powiedzieć, że spora część młodych adeptów muzyki polskiej rozpoczęła swoją przygodę ze skrzypcami, bębenkiem lub tańcem z pomocą Kompanii.

Posłuchaj i bądź:
https://www.youtube.com/watch?v=tdSjjJSYi7E
https://www.youtube.com/watch?v=DzZNDMy5q4M

fot. A. Rózga

Koncert z elementami potańcówki kapeli „Janusz Prusinowski Kompania”

do góry