


![]() | ![]() | dodano: 04.02.2010 r. |
Tytuł projektu – „UTWORZENIE CENTRUM DZIEDZICTWA KULTUROWEGO BRAMY MORAWSKIEJ NA ZAMKU PIASTOWSKIM W RACIBORZU”
Projekt ma na celu rewaloryzację obiektów Zamku Piastowskiego w Raciborzu na cele utworzenia Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej służące szeroko rozumianej edukacji kulturowej. Zlokalizowany jest na działce nr 103/22 przy ul. Zamkowej 2 w Raciborzu. Prace budowlane obejmują niezbędne roboty budowlano – konstrukcyjne oraz instalacyjno - wyposażeniowe. Program odbudowy i uruchomienia kompleksu zamkowego podzielono na etapy:
- remont i adaptacja Budynku Bramnego „F” na centrum organizacji imprez zamkowych,
- remont i adaptacja Budynku Mieszkalnego „D” na cele wystawiennicze i naukowe,
- remont i adaptacja Budynku Słodowni „B” na cele gastronomiczne, artystyczne, naukowe, noclegowe i magazynowo – techniczne (zakres robót przewidzianych do wykonania w ramach projektu to: roboty przygotowawcze i pomocnicze, budowlano-konstrukcyjne, pokrycie dachowe, elementy ślusarsko-kowalskie, okna i drzwi zewnętrzne, przepona pozioma, tynki zewnętrzne budynku Słodowni, osadzenie podokienników zewnętrznych),
- rewaloryzacja Dziedzińca Zamkowego i jego adaptacja na potrzeby spektakli i koncertów plenerowych wraz z wyposażeniem oraz roboty zabezpieczające przyziemie kaplicy i mury obronne.
Od lat 60-tych na zamku prowadzone są prace badawcze (archeologiczne, architektoniczne, historyczne i konserwatorskie) oraz (w ograniczonym zakresie) zabezpieczające. W związku z tym, że przyjęto w pierwszej kolejności przeprowadzenie szerokiego zakresu prac badawczych i koncepcyjnych, mimo ich wielkiej wagi, dotychczas nie przyniosły materialnych rezultatów.
Brak konkretnego przeznaczenia obiektów i zidentyfikowanego przyszłego gospodarza Zamku a także ograniczone możliwości finansowe właściciela - Skarbu Państwa, powodowały, że brakowało środków na prace budowlane, które pozwoliłyby na udostępnienie społeczności kolejnych obiektów.
W efekcie Zamek coraz bardziej niszczeje i nie pełni naturalnej funkcji integrującej mieszkańców wokół wspólnego dziedzictwa kulturowego ziemi raciborskiej i opawskiej i atrakcyjnej oferty turystyki kulturowej, przestając funkcjonować jako symbol i przedmiot dumy mieszkańców ze swej przeszłości.