Menu główne

Imprezy

Finansowanie

Projekt: "Utworzenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej na Zamku Piastowskim w Raciborzu"

Beneficjent: Powiat Raciborski

Całkowity koszt projektu:
23 964 731,63 zł

Wysokość dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego:
19 646 860,69 zł

Środki własne beneficjenta:
4 317 870,94 zł

 


Punkt Informacji Turystycznej

ul. Zamkowa 2
47-400 Racibórz
Budynek Bramny

tel. +48 32 700 60 52
tel. 32 414 02 33 wew. 105

e-mail: zamekraciborz@silesia.travel, it@zamekpiastowski.pl, promocja@zamekpiastowski.pl

Punkt Informacji Turystycznej na Zamku otwarty jest w następujących dniach i godzinach:

  1. w okresie od 1 października do 31 marca:
    • od wtorku do piątku: 9.00-16.00,
    • w soboty, niedziele i święta: 10.00-18.00,
  2. w okresie od 1 kwietnia do 30 września:
    • od wtorku do niedzieli: 10.00-18.00,
  3. Punkt Informacji Turystycznej i Zamek są zamknięte:
    • 1 stycznia (Nowy Rok),
    • w sobotę i niedzielę wielkanocną,
    • 1 listopada,
    • 24 i 25 grudnia.
Rozmiar tekstu A A A
Strona główna » Warsztaty - Oferta

Podaj adres email osoby, której chcesz polecić artykuł:
Podaj imię polecającego:
Podaj swój adres email:
dodano: 09.10.2017 r.
Warsztaty Zamek Piastowski. Oferta całorocznych zajęć

Oferta całorocznych zajęć na Zamku Piastowskim w Raciborzu

Warsztaty plastyczno – edukacyjne, połączone z elementami historii i magii dla dzieci szkolnych, młodzieży i dorosłych (grupa min. 20 os., czas ok. 1,5 godz.) / cena 35,00 zł/os.:

W trakcie zajęć uczestnicy tworzą magiczną mapę z czasów średniowiecza z tajemniczym przejściem pod rzeką Odrą z ukrytymi po drodze skarbami. Przejście to zaczynało się przy zamkowej baszcie, a kończyło w kościele dominikanek pw. Św. Ducha, czyli w obecnym raciborskim Muzeum...

Warsztaty plastyczne dla dzieci szkolnych, młodzieży i dorosłych (grupa min. 20 os., czas ok. 1,5 godz.) / 35,00 zł/os.:

WAKACYJNE PODRÓŻE
1) Indiańskie łapacze snów (Ameryka Południowa)
W trakcie warsztatów uczestnicy pobudzą w sobie kreatywność, zmysły i poznają niezwykły świat naturalnych produktów wytwarzanych własnoręcznie. Podczas warsztatów, prowadzący omówi każdy etap pracy: przygotowania stanowiska pracy i potrzebnych narzędzi, materiałów, elementów potrzebnych do stworzenia własnego Łapacza. Bazować będziemy na naturalnych elementach - gałązkach, sznurkach bawełnianych, kamieniach, koralikach, rzemieniach i piórkach. Każdy z uczestników wykona jeden Łapacz Snów, który zabierze ze sobą na pamiątkę do domu.

Łapacze Snów to niezwykła ozdoba, która przez wielu uznawana jest za swoisty amulet, pochodzi z Ameryki Południowej. To właśnie plemienni Indianie wymyślili i tworzyli łapacze snów, którym przypisywali tajemną moc ochrony przed złymi snami oraz wszelkimi negatywnymi mocami. Typowy łapacz snów to wisząca ozdoba, składająca się z sieci utkanej na okręgu oraz swobodnie zwisających piór, paciorków lub wstążek. Każda z części łapacza ma swoją funkcję. Wierzono, że zawieszony nad posłaniem amulet ma chronić śpiącego przed marami sennymi. Złe sny miały być filtrowane przez sieć łapacza, a następnie, wraz z pierwszymi promieniami słońca, spłynąć  swobodnie po piórach i przejść w niebyt. Według niektórych wierzeń, łapacze mają także pomóc w zapamiętywaniu snów, a nawet stać się tarczą, chroniącą domowników przed wszelakim złem, które miałoby przekroczyć próg domu (dlatego niektórzy wieszają je przy wejściu). Mówi się także, że okrągła obręcz łapacza snów symbolizuje zamknięty krąg życia, Ziemię, cztery strony świata. Zaś sieć ma być odpowiednikiem więzów rodzinnych, powiązań krwi, jedności w grupie najbliższych ludzi.

2) Dot painting - aborygeńska szuka zdobienia (Australia)
Osoby z artystycznym zacięciem będą mogły pokusić się o stworzenie własnoręcznie wykonanych dekoracji, inspirowanych sztuką jednej z najstarszych cywilizacji świata, obecnej na ziemi już od 125-ciu tysięcy lat temu! O wykonanie kompozycji będzie można pokusić się inspirując się oglądanymi wcześniej przykładami. W trakcie zajęć poznamy specjalną technikę tworzenia „kropkowanych” kompozycji. Jednym ze znanych i rozpoznawanych wzorów są właśnie kolorowe kropki, które często występują w sztuce jako gwiazdy, iskry lub zwierzęta.

Dzięki warsztatom i nabytym umiejętnością odmienimy wystrój domu lub pomieszczenia, które nabiorą absolutnie oryginalnego charakteru, bardzo rzadko spotykanego w Europie. Kilka dekoracji ściennych, i podłogowych oraz stylowe dodatki zamienią przestrzeń gustowną w australijską oazę. Aborygeńskie obrazy są nie tylko piękne, ale i bardzo oryginalne. Ręcznie malowane, dają gwarancję niepowtarzalności i nietypowego klimatu. Sztuka ta osadzona jest bowiem w mitologii i posiada wymiar rytualny. Z drugiej strony jest nieodłącznie związana z krajobrazem i miejscami, gdzie żyli, z otaczającą przyrodą – zwierzętami, roślinami, skałami. Bogata jest też w tradycyjne symbole, które opowiadają pewne, choć nie bardzo łatwą do odczytania, historie.

3) Mehendi - malowanie dłoni henną (Indie)
Warsztaty umożliwią zgłębienie unikalnych technik artystycznych. Podczas zajęć dowiesz się wszystkiego o hennie. Poznasz jej właściwości, zastosowanie, znaczenie zdobienia ciała. Nauczysz się samodzielnie mieszać pastę z henny oraz wykonywać aplikator. Poznasz technikę malowania, różne style, nauczysz się kompozycji wzorów na ciele. Być może odnajdziesz nową pasję. Będziemy pracować na konturze dłoni na papierze.

Henna to roślina o nazwie Lawsonia Inermis. Rośnie w gorącym, suchym klimacie regionów Indii, Pakistanu, Półwyspu Arabskiego i Afryki Północnej. Liście oraz łodygi rośliny zawierają naturalny barwnik, tzw. lawson. Dzięki zawartości lawsonu henna barwi tymczasowo skórę i włosy na odcienie brązu. Barwienie ciała henną to prastara tradycja wielu kultur. Właściwości lecznicze henny wykorzystywana są od wieków w medycynie naturalnej.

4) Słonie indyjskie (Indie)
W trakcie zajęć powstaną indyjskie słonie zajmujące specjalne miejsce w religijnej i codziennej kulturze Indii. Zapoznamy się z różnymi technikami tworzenia słoni z surowców wtórnych - będzie collage i słonie przestrzenne a także słonie breloki i broszki. Bedzie megakolorowo, orientalnie i bardzo twórczo. Na naszych warsztatach, będziemy dotykać, rysować, malować itp.

5) Origami, czyli sztuka składania papieru (Japonia)
Origami jest to sztuka składania papieru, uchodząca za tradycyjną sztukę japońską. Origami jest nade wszystko sztuką ładu i harmonii, sztuką skupienia, równowagi, aktywną zabawą prowadzącą w progi własnego poznania, drogą prowadzącą do filozofii. Na warsztatach zapoznamy się z tradycją origami w Japonii i razem wykonamy klika popularnych motywów. Słowo origami składa się z dwóch wyrazów: ori, od czasownika „składać”, oraz kami, oznaczającego papier. Sztuka znana w Japonii już od VII wieku, dzisiaj jest popularna na całym świecie. Efektem końcowym są figurki o najróżniejszych kształtach, przypominające zwierzęta, rośliny, pudełka lub inne przedmioty z otaczającego świata. Origami rozwija wyobraźnię i uczy cierpliwości, koncentracji oraz dokładności, poszczególne zgięcia należy bowiem wykonywać w odpowiedniej kolejności. A przy tym jest to świetna zabawa.

6) Japońskie wachlarze (Japonia)
Wyjątkowe warsztaty – zdobienia wachlarzy uchiwa. Każdy uczestnik zrobi wachlarz, który jest piękny już sam w sobie – tradycyjny z lakowaną rączką. Kolejnym krokiem będzie ozdobienie go własnym motywem, albo przekalkowanie na niego jednego z japońskich motywów, które dla Was przygotujemy. Technika to akwarele, kredki albo tusz, ale jeśli ktoś ma inny pomysł, w trakcie zajęć będzie mógł go zrealizować podczas warsztatów.

7) Manga i komiks (Japonia)
Zapraszamy wszystkich fanów komiksów do uczestniczenia w warsztatach ich tworzenia! Jeśli interesuje Cię komiks, a nie wiesz jak się zabrać za jego rysowanie lub jeśli już coś tworzysz - zajrzyj na nasze warsztaty. Nauczysz się tu rysować postaci, ruch, dowiesz się jaką kreską rysować tła a jaką inne elementy, jak ułożyć fabułę i gdzie dodawać teksty w chmurkach. Warsztaty komiksowe będą skupiały się głównie na trendach: fantasy, manga, sci-fi (styl amerykański), comic strips oraz na komiksie realistycznym. Zatem każdy rysownik lub przyszły rysownik znajdzie coś dla siebie.

Warsztaty płatnerskie, ceramiczne, plastyczne dla dzieci przedszkolnych 4-6 lat (grupa min. 20 os., czas ok. 1 godz.) / 25,00 zł/os.:

1) Jesienne dzwonki - ozdoba do zawieszenia
Warsztaty plastyczne, na których stworzone zostaną wiszące ozdoby pełniące funkcję dzwonka - dekoracji do zawieszenia w oknie, na ścianie, w ogrodzie. W pracy można zastosować najróżniejsze materiały: naturalne, zebrane podczas wakacji skarby z lasu, czy plaży. Jako ruchome elementy dołączone do zawieszki, wykorzystane zostaną dodatkowe ozdoby.

2) Ozdoby choinkowe - przestrzenne zawieszki
Zadaniem uczestników zajęć będzie przygotowanie przestrzennych ozdób choinkowych. Do ich wykonania wykorzystane zostaną różnorodne elementy dekoracyjne, pasmanteryjne itp. Z przygotowanych materiałów będzie można stworzyć różnego rodzaju ozdoby choinkowe. Warsztaty pozwolą połączyć różne techniki plastyczne, rozwinąć wyobraźnię przestrzenną.

3) Świąteczna choinka - dekoracja wisząca
Choinka jako wisząca ozdoba - konstrukcja przestrzenna. Zajęcia artystyczne  o charakterze konstrukcyjnym. Uczestnicy z przygotowanych elementów do samodzielnego montowania, tworzą według własnych pomysłów i wskazówek instruktora nową formę przestrzenną. Zajęcia mają na celu rozwinąć wyobraźnię plastyczną, pozwolić na swobodę twórczą podczas prostych prac manualnych, ośmielić do prostych zadań konstrukcyjnych.

4) Ozdoby i dekoracje /Boże Narodzenie, Wielkanoc/
a) Choinka jako wisząca ozdoba - zawieszka przestrzenna z wykorzystaniem różnorodnych materiałów dekoracyjnych. Zajęcia artystyczne  o charakterze konstrukcyjnym;
b) Aniołki - zawieszki dekoracje  w formie płaskiej, wykonane przy pomocy szablonów. Przygotowane prace mogą być ciekawą dekoracją choinki, stroika lub dodatkiem do świątecznych prezentów;
c) Świąteczne koszyczki - drobne ozdoby, które mogą być przygotowane zarówno jako dekoracja choinkowa lub wiosenna. Wykorzystane materiały i techniki plastyczne pomogą zaangażować najmłodszych do ciekawej, twórczej zabawy podczas przygotowywania koszyczków;
d) Dekoracyjny pojemnik na wielkanocne pisanki ciekawe i śmieszne pojemniczki, którym można nadać kształt wielkanocnych zwierzątek wykonane będą z wykorzystaniem prostych technik i materiałów plastycznych (karton, wytłoczki na jajka, kolorowe sznurki, papier itp.);
e)Wielkanocny zajączek - ozdobne zwierzątko wykonane na naturalnej, gęsiej wydmuszce - śmieszna dekoracja, świątecznego stołu, stroika lub ozdoba okna. Zamiast zajączka można wykonać wiosennego ptaszka. Temat warsztatów  należy ustalić wcześniej.

5) Stempelkowe kwiaty
Przy pomocy prostych stempli stworzymy wiosenne bukiety- karneciki na kolorowym papierze - prezenty i upominki dla najbliższych. Temat warsztatów można zaplanować z okazji Dnia Babci, Dziadka, Mamy lub Taty. Przy pomocy stempli można zaproponować różne tematy obrazków (np.: zwierzątka, wiosenne ptaki, kolorowe motyle).

6) Warsztaty z płatnerzem
Opowieści o uzbrojeniu i rycerzach, oglądanie różnych zbroi, przymierzanie, wykonanie zdjęć, wykonanie własnego elementu na pamiątkę.

Warsztaty płatnerskie, ceramiczne dla dzieci szkolnych, młodzieży i dorosłych (grupa min. 20 os., czas ok. 1,5 godz.) / 35,00 zł/os.:

1) Ceramiczne misy, patery, talerze - gliniane naczynia z jesiennymi motywami liści
Ręczne lepienie naczyń wybraną techniką: metoda wałeczkowa, lepienie z plastra gliny. Obie metody zostaną pokazane i dokładnie omówione podczas zajęć aby każdy mógł wybrać, którą z nich chciałby zastosować w swojej pracy.

Naczynia, które zostaną wykonane będą posiadały odciśniętą fakturę jesiennych liści – naturalnych elementów zaczerpniętych z natury. Poprzez odpowiednie wykorzystanie tej metody pracy, otrzymamy dekorację reliefową (relief wklęsły) lub dekorację o charakterze płaskorzeźbionym. Efektem końcowym będą naczynia o charakterze dekoracyjnym i użytkowym.

2) Jesienne jeżyki
Tematem zajęć jest wykonanie ozdobnej figurki jeżyka jako dekoracji, którą można postawić w dowolnym miejscu. Dzieci w swoich pomysłach wykorzystują wskazówki przekazane przez instruktora na temat różnych metod wykonania i dekorowania figurki. Dla bardziej wytrwałych uczestników wyzwaniem może być ulepienie kilku jeżyków-gromady przyjaciół lub wesołej rodzinki.

Inną wersją tego samego  tematu - jest wykonanie jeżyka jako ciekawego pojemnika na biurko. Jeżyk przygotowany zostanie jako pojemnik-ozdoba na kredki lub ołówki. Figurka jeżyka oprócz charakteru ozdobnego będzie miała również zastosowanie użytkowe.

3) Jesienne dzwonki - mobilna ozdoba do zawieszenia
Ponieważ gliniana ozdoba tego rodzaju będzie składała się z wielu mniejszych, ruchomych elementów, na realizację tego tematu przewidziane są dwa spotkania. Na pierwszym wykonane zostaną wszystkie, niezbędne elementy do przygotowania wiszącej ozdoby - dzwonka (koraliki, ozdobne zawieszki, elementy dekoracyjne). Wymagane jest dokładne przygotowanie tych elementów, przemyślenie oczekiwanego efektu końcowego i zaplanowanie odpowiedniej formy dzwonka.

Następne spotkanie ustalone będzie po wypaleniu wszystkich przygotowanych elementów. Na drugim spotkaniu każdy uczestnik otrzyma swoje wyroby z powrotem, i z nich montowane będą właściwe dzwonki. W zależności od ilości przygotowanych wcześniej elementów, możliwe jest przygotowanie różnych wersji dzwonków. Instruktor pomoże i udzieli wskazówek jak połączyć gliniane elementy tak, by stworzyć z nich oryginalne ozdoby do zawieszenia. Uczestnicy zajęć przy okazji nauczą się wiązania właściwych sznurkowych supełków w zależności od tego jaki rodzaj dzwonka wybiorą do realizacji.

4) Ceramiczny lampion
Na zajęciach wykonane zostaną ceramiczne świeczniki - lampiony w których pojawi się ażur. Ażurowa dekoracja spowoduje ciekawe efekty świetlne, kiedy w przygotowanym lampionie umieścimy źródło światła. Lampion może być przygotowany w wersji wiszącej lub jako ozdoba do postawienia w domu czy w ogrodzie. Temat  można  zrealizować  w okresie przedświątecznym – wówczas ceramiczny lampion mógłby stać się ciekawą ozdobą bożonarodzeniową lub jako dodatek do stroika.
 
5) Gliniane bukiety kwiatowe
Zadaniem uczestników będzie przygotowanie glinianych kwiatów jako elementów do późniejszego, samodzielnego zamontowania na druciku lub sznurku. Przygotowane w ten sposób ozdoby będą stanowić dekorację do zawieszenia lub umieszczenia w wazonie. W zależności od wybranej wersji możliwe jest również przygotowanie odpowiedniego naczynia lub podstawki pod  gotowe bukiety.

6) Bajkowe SMOKI
SMOKI - jako bohaterowie bajek i legend mogą stanowić ciekawy motyw przestrzennych prac tworzonych z wyobraźni. Rzeźba w glinie daje różne możliwości przedstawienia tej, ciekawej postaci. Na podstawie krótkiego pokazu - uczestnicy zajęć zostaną zaznajomieni z różnymi możliwościami gliny i technikami rzeźbienia w tym materiale.

Na podstawie wskazówek instruktora powstaną prace - gliniane formy przestrzenne, które będą prezentowały różne przedstawienia tego samego tematu.  

7) Wiosenne doniczki
Podczas zajęć powstaną gliniane, ręcznie lepione pojemniki na domowe rośliny. Będą to naczynia użytkowe z dodatkową dekoracją w charakterze płaskorzeźby. Wykonana praca może być jednym, większym pojemnikiem. W zależności od pomysłu autora może to być również  zestaw dwóch lub trzech mniejszych doniczek.

8) Ozdoby i dekoracje/ Boże Narodzenie/ Wielkanoc
a) Aniołki - dzwoneczki
Tematem zajęć są gliniane aniołki. Zostaną one przygotowane jako dekoracyjne figurki pełniące rolę dzwoneczków. Aniołki mogą być doskonałym prezentem świątecznym lub ozdobą choinkową;
b) Aniołki - zawieszki
Wykonane aniołki będą w formie płaskiej- mogą stanowić zawieszkę do okna, dodatek do innych prezentów lub ozdobę na ścianę lub choinkę. Uczestnicy będą mieli do wyboru kilka wariantów wykonania swojej pracy;
c) Aniołki - figurki przestrzenne
Aniołki przestrzenne  w formie rzeźby. Na podstawie krótkiego instruktażu, uczestnicy samodzielnie wykonają figurki aniołków- ręczne lepienie w glinie;
d) Ozdoby choinkowe - płaskie plakietki
Wykonanie glinianych ozdób choinkowych przy pomocy gotowych wykrojników. Poznanie różnorodnych technik zdobienia i dekorowania gotowych plakietek. Szukanie oryginalnych,
własnych sposobów na wykonanie świątecznych  zawieszek.
e) Świąteczna choinka - świecznik
Wykonanie glinianych świeczników z motywem ażurowej dekoracji w kształcie choinki - ręcznie lepione dekoracje świąteczne. Wykonana praca może być ozdobą stołu lub prezentem dla bliskiej osoby. Wykorzystanie prostych technik zdobienia glinianych wyrobów.
f) Ceramiczny talerz na jajka
Zadaniem uczestników jest przygotowanie glinianego naczynia czyli płaskiego talerza z motywem wielkanocnego zajączka lub kurczaczka. Motyw wielkanocnego zwierzątka pojawi się w pracy jako przestrzenna dekoracja wkomponowana w płaską formę talerza. Ciekawe połączenie form przestrzennych z płaską płaszczyzną stanowić będzie ciekawe wyzwanie twórcze w pracy z gliną. Jednocześnie zadanie to pozwoli lepiej poznać właściwości plastyczne gliny.
g) Gliniane koszyczki-dekoracyjne gniazdka
Tematem prac będą do wyboru: koszyczek lub gniazdko. Oba rodzaje pojemników mogą być zarówno dekoracją świątecznego stołu lub upominkiem dla najbliższych. Po zapoznaniu się z prostymi metodami ręcznego lepienia w glinie, uczestnicy zajęć przygotują swoją pracę i zaplanują ciekawą jej dekorację.

9) Ceramiczne podkładki pod kubki
Zadaniem uczestników będzie przygotowanie glinianych podkładek pod kubek.
Do pracy wykorzystane zostaną  przygotowane wcześniej, lekko podsuszone, gliniane plakietki. Na surowej glinie wykonane zostaną w formie rytu - wybrane wzory dekoracji.  Każdy z uczestników będzie mógł sobie wybrać interesujący go wzór z motywem przygotowanym odpowiednio do odwzorowania. Wykonane prace, będą wymagały późniejszego wypału.

Druga wersja tego samego tematu przewiduje montaż wiszących dzwonków z przygotowanych gotowych elementów ceramicznych, drewnianych i innych.

10) Warsztaty z płatnerzem, w tym wykonanie własnego elementu na pamiątkę
A) Zdobnictwo uzbrojenia (poznanie różnych technik zdobienia i warsztaty praktyczne):
1. Trawienie (pokaz, teoria);
2. Repusowanie (pokaz, teoria);
3. Inkrustacja (pokaz, teoria, przygotowanie wzorów do malowania - warsztaty praktyczne);

B) Kucie metalu:
1. Metale i ich rodzaje;
2. Elementy - techniki kucia;
3. Wykuwanie różnych elementów (warsztaty praktyczne).

C) Uzbrojenie rycerskie:
1. Elementy uzbrojenia;
2. Funkcje;
3. Przeznaczenie (przymierzanie różnych elementów uzbrojenia).

Warsztaty plastyczne dla dzieci szkolnych, młodzieży i dorosłych (grupa min. 20 os., czas ok. 1,5 godz.) / 35,00 zł/os.:

1) Jesienne dzwonki - ozdoba do zawieszenia  
Warsztaty plastyczne, na których stworzone zostaną konstrukcje przestrzenne o charakterze dekoracyjnym. Zadaniem do zrealizowania będzie stworzenie (wymyślenie, zaplanowanie i wykonanie) przestrzennej, wiszącej ozdoby pełniącej funkcję dzwonka - dekoracji do zawieszenia w oknie, na ścianie, w ogrodzie.

Do pracy będą przygotowane elementy drewniane, ceramiczne i inne. Przy pomocy sznurków będą one w ciekawy sposób łączone i montowane w formę przestrzenną o charakterze ozdobnym. Wykonanie jesiennego dzwonka, będzie wymagało od uczestników zajęć, pomysłowości, wyobraźni i zaangażowania. Stworzone w ten sposób dzieło, oprócz swojej ciekawej formy artystycznej, będzie dodatkowo wzbogacone o efekty dźwiękowe. Powstaną one wtedy, gdy dzwonek będzie się kołysał na wietrze.

2) Ozdoby choinkowe - przestrzenne zawieszki  
Zadaniem uczestników zajęć będzie przygotowanie przestrzennych ozdób choinkowych. Do ich wykonania wykorzystane zostaną różnorodne elementy dekoracyjne,  elementy pasmanteryjne i przygotowane wcześniej elementy ceramiczne. Z przygotowanych elementów będzie można stworzyć różnego rodzaju ozdoby choinkowe. Warsztaty pozwolą połączyć różne techniki plastyczne.

3) Świąteczna choinka - dekoracja wisząca
Choinka jako wisząca ozdoba - konstrukcja przestrzenna. Zajęcia artystyczne  o charakterze konstrukcyjnym. Uczestnicy z przygotowanych elementów do samodzielnego montowania, tworzą według własnych pomysłów i wskazówek instruktora nową formę przestrzenną.  Zajęcia mają na celu rozwinąć wyobraźnię plastyczną, pozwolić na swobodę twórczą podczas prostych prac manualnych, ośmielić do nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych. W pracy wykorzystane będą również ozdobne elementy ceramiczne.

4) Świąteczne ozdoby z gęsich lub kaczych wydmuszek
Warsztaty plastyczne podczas, których powstaną wesołe, wielkanocne zwierzątka. Dekoracyjne ozdoby powstaną na wydmuszkach z naturalnych jaj gęsich lub kaczych, przygotowanych dla każdego uczestnika będą to prace przestrzenne. Wykorzystując proste materiały i ciekawe pomysły - stworzone zostaną niebanalne ozdoby wielkanocne, dekoracje na świąteczny stół czy okno.

5) Ceramiczne pisanki
Do wykonania pracy zostaną wykorzystane gliniane pisanki przygotowane wcześniej dla każdego uczestnika. Zadaniem będzie ozdobienie tych pisanek przy pomocy różnych, dodatkowych elementów dekoracyjnych. W ten sposób przygotowane pisanki staną się dekoracją o charakterze przestrzennym. Można je przygotować również jako ozdoby do zawieszenia. Każdy uczestnik otrzyma do dekoracji dwie pisanki.

6) Wielkanocne pisanki
Zajęcia z wykorzystaniem naturalnych wydmuszek gęsich, przygotowanych do malowania farbami akrylowymi. Dla każdego uczestnika zostaną przygotowane dwie wydmuszki, które będą ozdabiane dowolnymi motywami świątecznymi. Po wykonaniu pisanek zostaną one pozostawione do wyschnięcia. Po utrwaleniu ich lakierem ochronnym - pisanki będą przygotowane do odbioru w ciągu kilku dni po zakończeniu warsztatów.

Warsztaty plastyczno-ceramiczne dla dzieci szkolnych, młodzieży i dorosłych (grupa min. 20 os., czas ok. 1,5 godz.) / 35,00 zł/os.:

1) To jest modne i wygodne
Warsztaty rękodzielnicze - oryginalne dekoracje i ozdoby inspirowane krajobrazem i przyrodą. Podczas warsztatów wykonywane są motywy dekoracyjne w odpowiedniej technice plastycznej. Do wyboru jest jeden z trzech podanych niżej tematów:
a) Dekoracyjna papierowa torba - wykonanie dekoracji stemplowej, wyklejanki lub wycinanki;
b) Torba na zakupy lub wycieczkę - wykonanie dekoracji stemplowej na tkaninie;
c) Kartonowe opakowanie - wykonanie dekoracji stemplowej, wyklejanki lub wycinanki, dekoracyjne pudełko na wakacyjne skarby i nie tylko.

Poza tematyką przyrodniczą, możliwe jest przygotowanie tych samych warsztatów z motywem przewodnim, jakim będzie Zamek Piastowski w Raciborzu. Wówczas dekoracje, które zostaną wykonane podczas zajęć na wybranym produkcie: (1,2,3) będą odnosiły sie tematycznie do Zamku.

2) Wielkanocne pisanki - malowanie gęsich wydmuszek
Warsztaty rękodzielnicze - dla każdego uczestnika przygotowane będą trzy  naturalne wydmuszki gęsie, z których powstaną wielkanocne pisanki. Techniką wykorzystaną do dekoracji wydmuszek będzie malarstwo akrylowe. Pisanki wykonane w ten sposób będą wymagały późniejszego utrwalenia odpowiednim lakierem ochronnym.

3) Ceramika użytkowa - techniki zdobienia
Warsztaty rękodzielnicze będą polegały na dekorowaniu gotowych wyrobów ceramicznych. Technika zdobienia będzie wykorzystywała malarstwo farbami do ceramiki. Malarskie dekoracje powstaną na wybranych wyrobach ceramicznych: kubki, filiżanki, talerze...itp. Po zakończeniu zajęć prace będzie można zabrać ze sobą od razu do domu.

4) Gliniane naczynia z motywem jesiennych liści
Podczas warsztatów powstaną gliniane naczynia, w których pojawią się odciśnięte liście o ciekawych kształtach i fakturach. Naczynia lepione będą ręcznie, jedną z dwóch zaprezentowanych metod (metoda wałeczkowa, lepienie z plastra gliny). Po zakończonych warsztatach prace zostaną wypalone. Wykorzystanie prostych metod dekorowania i zdobienia ceramiki - zastosowanie reliefu wklęsłego.

5) Gliniane anioły - rzeźba ceramiczna
Tematem zajęć będą świąteczne anioły - element dekoracji przestrzennej. Popularny temat aniołów mimo wielu, znanych już rozwiązań wciąż daje wiele możliwości do twórczych działań. Często spotykane są anioły płaskie, wiszące, stojące.

Na warsztatach zaproponowane zostaną dwa rozwiązania na przedstawienie anioła w swojej pracy ceramicznej. Wykonamy anioły w jednej z wybranych wersji: lampion lub rzeźba wolnostojąca. Uczestnicy zajęć zdecydują sami jaką formę anioła będą chcieli wykonać. Po krótkim instruktażu, zaprezentowaniu kolejnych etapów pracy- przystępują do samodzielnego lepienia. Wyobraźnia podpowie podczas pracy ciekawe rozwiązania...

6) Pojemnik z przykrywką
Tematem zajęć będzie wykonanie pojemnika wraz z przykrywką o dowolnym kształcie. Uczestnicy poznają kilka przykładów pojemników, wykonanych różnymi metodami. Na tej podstawie wybiorą takie rozwiązanie, które najbardziej będzie im odpowiadało. Ręcznie wykonane naczynie, zostanie na koniec ozdobione dekoracja reliefową.

7) Lampiony – domki
Lampion w kształcie domku może być wspaniałym prezentem dla kogoś bliskiego albo ozdobą każdego wnętrza. Gliniana bryła z rozmaitymi okienkami i szczelinami, z ciekawą dekoracją na zewnątrz - to wyzwanie dla prawdziwych pasjonatów rzeźby.

Praca z gliną to relaks i ciekawe doświadczenia - a odpoczynek przy migających światełkach wydobywających się z własnoręcznie wykonanego lampionu to sama przyjemność. Ręcznie lepione domki to ciekawe zadanie, z pewnością sposobów na wykonanie takiej ozdoby jest wiele - niektóre z nich poznamy właśnie podczas tych warsztatów.

UWAGA! Zainteresowane grupy udziałem w warsztatach prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny +48 32 700 60 52 lub e-mailowy: promocja@zamekpiastowski.pl. Warsztaty są płatne, zgodnie z cennikiem dostępnym TUTAJ: http://www.zamekpiastowski.pl/site/index/181.html. Na życzenie wystawiamy również faktury.

Strona główna /POLITYKA PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTANIA PLIKÓW COOKIES/Projekt „Przy książęcym stole”/Projekt „Wspólna historia poprzez zabawę”/RODO - Klauzule Informacyjne/Imprezy - Zapowiedzi/Cennik/Aktualności/Turystyka/Kontakt/O Zamku/Multimedia/Archiwum Wydarzeń/Linki/Mapa strony/Realizacja Projektu/Lokalizator/E-kartki/Deklaracja dostępności

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

© Powiat Raciborski / Projekt i wykonanie: Margomedia
Portal www.zamekpiastowski.pl wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij