• BIP
  • Tłumacz języka migowego
Projekty i inwestycje unijne
kup bilet
Zamek Piastowski
Zamek Piastowski w Raciborzu
Strona główna/Działalność/Aktualności/Echa Katynia na Zamku Piastowskim

Echa Katynia na Zamku Piastowskim

24 luty 2014
Katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Powiat Raciborski i Zamek Piastowski organizują, 2 i 3 kwietna, spotkania edukacyjne dla młodzieży oraz wszystkich chętnych mieszkańców powiatu pt. Echa Katynia. Podjęta zostanie niezwykle ciekawa tematyka polskiego podziemia niepodległościowego na Ziemiach Odzyskanych.- IPN zaproponował nam pokaz filmów poświęconych problematyce Katynia w ramach 5. Przeglądu Filmowego „Echa Katynia”, ale uznaliśmy, że temat należy potraktować szerzej,  z wątkami dotyczącymi ziemi raciborskiej - mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. W ciągu dwóch dni (trwają prace nad dokładnym programem) zostaną pokazane filmy o Katyniu, a także zaprezentowane wykłady poświęcone wątkom katyńskim w naszym powiecie. Będzie mowa m.in. o dwóch policjantach z Brzezia n. Odrą, Józefie Paku i Wilhelmie Rydygierze, którzy zginęli w Ostaszkowie. Anna Skiendziel z IPN Katowice będzie mówiła o zwalczaniu polskiego podziemia niepodległościowego na Ziemiach Odzyskanych, w tym na Raciborszczyźnie. To rzadko omawiany temat, a dotyczący m.in. żołnierzy AK znajdujących się wśród przesiedleńców z Kresów. - Chcemy także poruszyć temat tzw. zmowy milczenia, czyli programów nauczania historii w czasach PRL-u. Niewielu nauczycieli zdecydowało się wówczas mówić prawdę o wydarzeniach katyńskich - dodaje dyrektor Grażyna Wójcik. Zaproszenie do przygotowania odczytu i prezentacji skierowano również do dr. Pawła Zająca, komendanta raciborskiej policji, który jako student brał udział w pracach ekshumacyjnych w Katyniu i Miednoje. Szczegóły wkrótce.

Katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Powiat Raciborski i Zamek Piastowski organizują, 2 i 3 kwietna, spotkania edukacyjne dla młodzieży oraz wszystkich chętnych mieszkańców powiatu pt. Echa Katynia. Podjęta zostanie niezwykle ciekawa tematyka polskiego podziemia niepodległościowego na Ziemiach Odzyskanych.

- IPN zaproponował nam pokaz filmów poświęconych problematyce Katynia w ramach 5. Przeglądu Filmowego „Echa Katynia”, ale uznaliśmy, że temat należy potraktować szerzej,  z wątkami dotyczącymi ziemi raciborskiej - mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. W ciągu dwóch dni (trwają prace nad dokładnym programem) zostaną pokazane filmy o Katyniu, a także zaprezentowane wykłady poświęcone wątkom katyńskim w naszym powiecie. Będzie mowa m.in. o dwóch policjantach z Brzezia n. Odrą, Józefie Paku i Wilhelmie Rydygierze, którzy zginęli w Ostaszkowie. Anna Skiendziel z IPN Katowice będzie mówiła o zwalczaniu polskiego podziemia niepodległościowego na Ziemiach Odzyskanych, w tym na Raciborszczyźnie. To rzadko omawiany temat, a dotyczący m.in. żołnierzy AK znajdujących się wśród przesiedleńców z Kresów. - Chcemy także poruszyć temat tzw. zmowy milczenia, czyli programów nauczania historii w czasach PRL-u. Niewielu nauczycieli zdecydowało się wówczas mówić prawdę o wydarzeniach katyńskich - dodaje dyrektor Grażyna Wójcik. Zaproszenie do przygotowania odczytu i prezentacji skierowano również do dr. Pawła Zająca, komendanta raciborskiej policji, który jako student brał udział w pracach ekshumacyjnych w Katyniu i Miednoje. Szczegóły wkrótce.

do góry