Menu główne

Imprezy

Finansowanie

Projekt: "Utworzenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej na Zamku Piastowskim w Raciborzu"

Beneficjent: Powiat Raciborski

Całkowity koszt projektu:
23 964 731,63 zł

Wysokość dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego:
19 646 860,69 zł

Środki własne beneficjenta:
4 317 870,94 zł

 


Punkt Informacji Turystycznej

ul. Zamkowa 2
47-400 Racibórz
Budynek Bramny

tel. +48 32 700 60 52
tel. 32 414 02 33 wew. 105

e-mail: zamekraciborz@silesia.travel, it@zamekpiastowski.pl, promocja@zamekpiastowski.pl

Punkt Informacji Turystycznej na Zamku otwarty jest w następujących dniach i godzinach:

  1. w okresie od 1 października do 31 marca:
    • od wtorku do piątku: 9.00-16.00,
    • w soboty, niedziele i święta: 10.00-18.00,
  2. w okresie od 1 kwietnia do 30 września:
    • od wtorku do niedzieli: 10.00-18.00,
  3. Punkt Informacji Turystycznej i Zamek są zamknięte:
    • 1 stycznia (Nowy Rok),
    • w sobotę i niedzielę wielkanocną,
    • 1 listopada,
    • 24 i 25 grudnia.
Aktualności
Rozmiar tekstu A A A
Strona główna » Aktualności » XI Raciborski Festiwal Podróżniczy Wiatraki 2014 już za tydzień na Zamku Piastowskim
 
Podaj adres email osoby, której chcesz polecić artykuł:
Podaj imię polecającego:
Podaj swój adres email:
dodano: 21.11.2014 r.
XI Raciborski Festiwal Podróżniczy Wiatraki 2014 już za tydzień na Zamku Piastowskim

W tym roku Festiwal ponownie odbędzie się w wyremontowanym Zamku Piastowskim w Raciborzu. Trzydniowy Festiwal rozpocznie tradycyjnie już w piątek 28 listopada blok szkolny. W sobotę będą slajdowiska i ciekawe prelekcje a na zakończenie, w niedzielę 30 listopada warsztaty podróżnicze. W tym roku, gościem specjalnym będzie Adam Bielecki. Sprawdź gdzie można kupić bilety oraz jaki przygotowali organizatorzy program!

BLOK SZKOLNY

Na blok szkolny zapraszamy grupy zorganizowane, po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji – 502 557 238. Bilet na jedno spotkanie w bloku szkolnym: 6 zł / pokaz

Piątek, 28 listopada 2014

8.30: Izabela Stachowicz: „Świat przyrody Ameryki Południowej”
Rośliny pochłaniające zwierzęta, zwierzęta uzależnione od roślin! Na każdym kroku kryje się tajemnica… Świat przyrody Ameryki Południowej jest wyjątkowy i bardzo różni się od przyrody, jaką znamy w Polsce. Poznaj ich zwyczaje i zobacz jak żyję się w tropikalnym lesie zwierzętom i ludziom.

10.00: Leszek Szczasny: „Ruandka w Afryce, czyli z piekła do raju”
Slajdowisko "RUANDKA W AFRYCE, CZYLI Z PIEKŁA DO RAJU" jest materiałem przygotowanym z 3,5-tygodniowej wyprawy do serca Afryki, do Ruandy w grudniu 2011 roku. To mały podrównikowy (k)raj tysiąca wzgórz i miliona uśmiechów. Piekło, jakim były bratobójcze walki pomiędzy Tutsi i Hutu w 1994 r. odchodzi powoli i skutecznie na drugi plan, o czym przekonuję się w poświęconych tej tragedii memoriałom. Przez ponad tydzień z lubością penetruję czystą i bezpieczną stolicę Kigali, zwaną Singapurem Afryki. Nad jeziorem Kivu, przy granicy z Kongiem, spędzam wigilię, szukając wina bananowego. Na wsi z kolorowo poubieranymi pasterkami przemierzam plantacje kawy i herbaty. Zamiast gonić za popularnymi w Ruandzie szympansami, wolę być blisko przyjaznych ludzi - na weselu, w rozśpiewanych i roztańczonych świątyniach chrześcijańskich, na festynie samorządowym, w trakcie ludowych sądów gacaca. Uczę się grać w igisoro i odnotowuję pierwsze zwycięstwa. Podziwiając tutejszą przedsiębiorczość, sam daję zarobić ulicznym krawcom. W przerwach rozkoszuję się świeżymi ananasami, bordowymi awokado i japońskimi śliwkami oraz szkolę się, jak reagować na formułę "Muzungu, faranga!!!". I z dziećmi, i z dorosłymi przybijam popularnego tu "żółwika", a fryzjerkom z Gisenyi, kunsztownie zaplatającym czarne warkoczyki, obiecuję, że do Ruandy na pewno wrócę.

11.30: Piotr Trybalski: „Australia – śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego”
Wyprawa z napędem na cztery koła, australijskimi śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego, prowadziła ze stolicy stanu Australia Zachodnia (Perth), najsłynniejszymi szlakami pustynnego interioru wprost pod Górę Kościuszki – najwyższy szczyt Australii. Odwiedzimy większość miejsc o nazwach geograficznych związanych z nazwiskiem Strzeleckiego, a także tzw. południową trasą badań i odkryć najsłynniejszego polskiego podróżnika. Wyprawa trwała dwa miesiące i liczyła ok. 14000 km, z czego ok. 10000 km bezdrożami.

Sobota, 29 listopada 2014

12.00: Ojciec Jan Koczy: „Ekwador – moja misja”
Ekwador to zielona dżungla amazońską, majestatyczne góry Andy, urokliwe plaże nad Pacyfikiem oraz niezwykłe Wyspy Galapagos. Różnorodność krajobrazu i przyrody, jaką spotkać można w Ekwadorze, sprawia, że jest niepowtarzalny. Ten piękny kraj należy do Krajów Trzeciego Świata, bieda i ubóstwo są na porządku dziennym. W miejscowości Ventanas pracuje misjonarz Jan Koczy werbista. Ojciec Jan zbudował jadalnię dla ok.200 dzieci i założył w tym celu fundację Fu Shen Fu, która wspiera i jednoczy ludzi z wielu krajów w jednym celu, by “pomóc pomagać” tym najbiedniejszym. Więcej informacji na stronie internetowej www.fundacion­fushenfu­ecu.org/pl

13.30: Sebastian Bielak „The Last Frontier, czyli wyprawa życia na Alaskę”
Prelekcja składa się z dwóch części: pierwsza prezentuje położony na południu Alaski Półwysep Kenai, jego górskie i polodowcowe krajobrazy oraz tutejszą florę i faunę, miasteczka, problemy ekologiczne z jakimi borykają się Alaskańczycy, a także wolontariat i funkcjonowanie parku Kenai. Druga część prezentacji poświęcona jest Dolinie Jukonu położonej w głębi kontynentalnej Alaski. Prezentuje ona krajobrazy i ekosystemy charakterystyczne dla rozległej doliny największej rzeki Alaski, wspomina o gorączce złota z Klondike oraz przybliża codzienne życie ludzi zamieszkujących obrzeża Dalekiej Północy. Dotyczy to zarówno białych przybyszów, jak również rdzennych Indian Atabasków, którzy zamieszkują niewielkie wioski ukryte w głębi niedostępnej tajgi rozciągającej się wokół północnego Koła Podbiegunowego. Prelekcja to nie tylko kilkaset zdjęć z Alaski, ale przede wszystkim źródło praktycznej wiedzy o tej pięknej krainie, zbiór ciekawostek na temat tutejszej przyrody oraz osobiste relacje z przygód, jakie spotkały autora w trakcie wyprawy.

15.00: Bartosz Malinowski: „Nomadzi – Wielka wędrówka”
Autor od ponad dziesięciu lat obserwuje życie nomadów w Mongolii i w Azji Centralnej. Przemierzał z koczownikami setki kilometrów konno, pieszo na jakach mułach i wielbłądach. Lata przemian społecznych, gospodarczych i kulturowych zachodzących w środowisku nomadów doprowadziła do praktycznego wymarcia kultury tradycyjnych koczowników oraz do przekształcenia życia ludów wędrownych w model miejski. W poszukiwaniu rdzennych nomadów w lipcu 2014 roku dociera do Afganistanu w góry Hindukuszu i Pamiru. Pokaz obejmuje relacje i zdjęcia z Kirgistanu, Mongolii, Tadżykistanu i Afganistanu wykonane w latach 2002-2014.

16.30: Michał Słowioczek: „Ze śląskiej hałdy na wulkany Ekwadoru”
Ekwador to kraj kontrastów i multikulturowości. Będzie to opowieść o miejscu, które może być spełnieniem marzeń ludzi lubiących kontrastowość i różnorodność oraz zew przygody i adrenaliny. Podróżnik opowie o miastach iwioskach u podnóży ekwadorskich wulkanów, żyjących tam ludziach, ich zwyczajach i tradycjach. Będzie to opowieść również o nim samym - młodym chłopaku , który prosto ze śląskiej hałdy wybrał się do Ameryki Południowej, by na własne oczy zobaczyć i zdobyć najpiękniejsze i największe wulkany Ekwadoru: Cotopaxi (5 897m n.p.m), Chimborazo (6 310 m n.p.m. i Iliumizas (5 125 m n.p.m.), mieszkać w indiańskich wioskach i polować w dżungli na krokodyle.

18.00: Piotr Trybalski: „Mali – wyprawa do muzycznego serca Afryki”
Afryka Zachodnia, mimo, że ostatnimi czasy nękana doniesieniami o kolejnych porwaniach obcokrajowców (turystów) wciąż stanowi niesamowitą pokusę dla wszelkiej maści globtroterów, podróżników i innych, których urzekły opowieści Mungo Parka. Wielkim skarbem regionu jest jego muzyka. Takie nazwiska jak Ali Farka Touré, Toumani Diabaté czy zespół Tinariwen są już całkiem dobrze znane w muzycznych kręgach Europy i obu Ameryk. I właśnie tym muzycznym szlakiem wybierzemy się do Mali, na Festiwal Pustyni, który co roku odbywa się na pustyni niedaleko magicznego Timbuktu. Odwiedzimy tajemniczych Dogonów, dotkniemy Ręki Fatimy, spłyniemy Nigrem i przespacerujemy się w cieniu największego, glinianego meczetu Afryki w Djenne.

19.30: Grzegorz Wawoczny (Zamek Piastowski w Raciborzu): „Śląski Szlak Husarii Polskiej – pomiędzy mitem a faktami”
Pojawienie się w 1683 roku polskiej armii koronnej na Górnym Śląsku znalazło odzwierciedlenie w licznych źródłach historycznych. W latach 1969-1970 opracowano czerwony Szlak Husarii Polskiej. Niestety, nie pokrywa się on z prawdziwą trasą przemarszu ponad 16 tysięcy wojsk komputowych pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego. Gdzie więc turysta powinien szukać śladów słynnej polskiej ekspedycji wojennej, która w bitwie pod Wiedniem uratowała Europę przed turecką nawałnicą?

20.00: gość specjalny: Adam Bielecki: „Eksploracja zimowa w Karakorum”

Niedziela, 30 listopada 2014

WARSZTATY PODRÓŻNICZE:
(wstęp wolny)

11.00: Piotr Trybalski: „Fotoreportaż w podróży – jak przywieźć zdjęcia budzące emocje”
Jak zrobić zdjęcia krajobrazowe, które budzą emocje? Jak pokazać piękno natury i włączyć w to swój własny, osobisty talent i umiejętność obserwacji. Jak tworzyć obrazy o pięknej, harmonijnej kompozycji, ale i te, które swoją energią wprowadzają niepokój? Jak zrobić piękne zdjęcia spotkanych w czasie podróży osób? Jak rozmawiać, jak przekonać by nam pozował, jak zapisać na zdjęciu charakter fotografowanej osoby? Jak uniknąć błędów, jaki wybrać sprzęt by nie przepłacić?

12.30: Olga Ślepowrońska: „Poznajemy Meksyk”
warsztaty dla 25-osobowej grupy dzieci w wieku 5 – 10 lat, obowiązują zapisy w Biurze Podróży "Siesta" (w Galerii Dukat naprzeciwko E. Leclerc), w przypadku wolnych miejsc –kontynuacja zapisów w sobotę (29.11.2014) w biurze festiwalowym

W jakie zabawy bawią się meksykańskie dzieci, co jedzą na obiad, do jakiej muzyki najbardziej lubią tańczyć i jak w ich języku brzmi „pobaw się ze mną!”, na te i inne pytania odpowiemy sobie podczas warsztatów. Ponadto będziemy tańczyć, rysować, skakać i latać na czarodziejskim dywanie a na koniec rozbijemy wypełnioną cukierkami pinia tę. Zapraszamy!

BILETY NA FESTIWAL:

Karnet na sobotę: 20 zł

Warsztaty podróżnicze: wstęp wolny
Blok szkolny: 6zł za pokaz

Przedsprzedaż biletów i zapisy na warsztaty podróżnicze dla dzieci od 24 listopada w:

Biuro Podróży "Siesta" (w Galerii Dukat naprzeciwko E. Leclerc)
ul. Opawska 38
47-400 Racibórz

Strona główna /POLITYKA PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTANIA PLIKÓW COOKIES/Projekt „Przy książęcym stole”/Projekt „Wspólna historia poprzez zabawę”/RODO - Klauzule Informacyjne/Imprezy - Zapowiedzi/Cennik/Aktualności/Turystyka/Kontakt/O Zamku/Multimedia/Archiwum Wydarzeń/Linki/Mapa strony/Realizacja Projektu/Lokalizator/E-kartki/Deklaracja dostępności

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

© Powiat Raciborski / Projekt i wykonanie: Margomedia
Portal www.zamekpiastowski.pl wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.
Zamknij