



![]() | ![]() | dodano: 23.03.2012 r. |
Ze słynnej mapy Roberta Schneidera, odnalezionej w latach 80. w sygnaturce na dachu kaplicy zamkowej, wynika, że to tu właśnie brało swój początek tajemne przejście pod Odrą z Zamku do klasztoru dominikanek p.w. św. Ducha (obecnie Muzeum). O czym mowa? O starej baszcie, która istniała w południowo-wschodnim narożu i wkrótce wróci w tym miejscu do zamkowego krajobrazu. Starostwo Powiatowe zdecydowało bowiem, że w ramach odbudowy Zamku będzie również rekonstruowany ten ciekawy element dawnych umocnień piastowskiej siedziby.
Zakres realizowanych już prac obejmuje:
I etap - roboty betonowe, żelbetowe i murowe w części podziemnej baszty, zasypanie z zagęszczeniem wykopów w rejonie baszty, wykonanie schodów do części piwnicznej i warstw podbudowy oraz ułożenie nawierzchni z kostki granitowej wraz z wykonaniem schodów z terenu dziedzińca na teren przy baszcie;
II etap – roboty betonowe, żelbetowe i murarskie części nadziemnej baszty, schody o konstrukcji drewnianej prowadzące na ganek przy murze obronnym, pokrycie murów z blachy cynowo-tytanowej, ogrodzenie z kutych elementów stalowych na cokole z cegły gotyckiej, osadzenie krat okiennych z kutych elementów stalowych, nawierzchnię wewnątrz baszty z kostki granitowej, opaskę żwirową z obramieniem z krawężnika kamiennego.
Dodajmy, że wykonawca kładzie współcześnie wypalaną cegłę gotycką w historycznym gotyckim wątku na zaprawie cementowo-wapiennej z wykonaniem fug gotyckich. Warto również wspomnieć, że w piwnicy starej baszty w 2002 r. odkryto zamurowane przejście w stronę Odry.
W galerii: widok na basztę z XVII-wiecznej ryciny, plan sytuacyjny oraz zdjęcia z budowy.

« poprzednie | nastepne » |