• BIP
  • Tłumacz języka migowego
Projekty i inwestycje unijne
kup bilet
Zamek Piastowski
Zamek Piastowski w Raciborzu
Strona główna/Działalność/Aktualności/Niepełnosprawni też chcą pracować

Niepełnosprawni też chcą pracować

9 maj 2013
- W pracy czuję się bardzo dobrze. Mam tutaj koleżanki i kolegów. Rodzice są ze mnie dumni - mówił Dariusz Gralec, uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej, obecnie praktykant na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu przyznaje, że podopieczni WTZ są bardzo pomocni i chętnie wykonują swoje obowiązki.Od połowy marca 2013 roku Zamek Piastowski ma nowych pracowników. Są nimi dwaj podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej - Darek i Marcin, którzy raz w tygodniu przychodzą na Zamek, by wykonać tam różne prace. Czym się zajmują? - Obsługują ksero, faks, przepisują proste teksty na komputerze, porządkują drobne przedmioty, które wykonali uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, a które są sprzedawane turystom zwiedzającym Zamek, pomagają przy układaniu krzeseł, dokładają ulotki, foldery. Wykonują proste prace, ale prace te są bardzo potrzebne. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że podopieczni Warsztatu znaleźli u nas zajęcia dla siebie - wyjaśniła dyrektor Wójcik. Dariusz Gralec powiedział, że praca na Zamku bardzo mu się podoba i daje mu wiele satysfakcji. Poznał tutaj wiele ciekawych osób i nauczył się wykonywania wielu nowych czynności. - Pieczętuje, kseruję, drukuję, roznoszę ulotki, pomagam w informacji turystycznej – wyliczył Darek.  Celina Kaczyńska, trener zawodu w Warsztacie Terapii Zajęciowej wyjaśniła, że w WTZ działa 14 różnych pracowni. Jedną z nich jest biuro uczestnika. - Na zajęcia tutaj przychodzi 5 osób. Cała piątka ma praktyki w Urzędzie Miasta, Raciborskim Centrum Kultury, Urzędzie Skarbowym, na Zamku Piastowskim i w firmie ZAMTECH. - Najpierw tutaj uczą się wykonywania czynności, które będą wykorzystywać w pracy, a potem sprawdzają swoje umiejętności praktyczne w miejscach pracy – wyjaśniła Celina Kaczyńska. Jak widać, praca osób niepełnosprawnych jest bardzo ważna w rozwoju tych osób. Pomaga im w zdobywaniu nowych umiejętności, uczy konsekwencji, terminowości, współpracy z innymi, ale jest także wartością niezwykle potrzebną każdemu człowiekowi, gdyż uczy nas integracji i wyrozumiałości. Integracja jest szansą dla każdego. Daje możliwość rozwoju społecznego. Zarówno Marcin jak i Darek, a także ich koledzy, poprzez praktyki odnajdują swoje miejsce w środowisku, a wykonywana praca mobilizuje ich i uczy wytrwałości.

- W pracy czuję się bardzo dobrze. Mam tutaj koleżanki i kolegów. Rodzice są ze mnie dumni - mówił Dariusz Gralec, uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej, obecnie praktykant na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu przyznaje, że podopieczni WTZ są bardzo pomocni i chętnie wykonują swoje obowiązki.

Od połowy marca 2013 roku Zamek Piastowski ma nowych pracowników. Są nimi dwaj podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej - Darek i Marcin, którzy raz w tygodniu przychodzą na Zamek, by wykonać tam różne prace. Czym się zajmują? - Obsługują ksero, faks, przepisują proste teksty na komputerze, porządkują drobne przedmioty, które wykonali uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, a które są sprzedawane turystom zwiedzającym Zamek, pomagają przy układaniu krzeseł, dokładają ulotki, foldery. Wykonują proste prace, ale prace te są bardzo potrzebne. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że podopieczni Warsztatu znaleźli u nas zajęcia dla siebie - wyjaśniła dyrektor Wójcik.

Dariusz Gralec powiedział, że praca na Zamku bardzo mu się podoba i daje mu wiele satysfakcji. Poznał tutaj wiele ciekawych osób i nauczył się wykonywania wielu nowych czynności. - Pieczętuje, kseruję, drukuję, roznoszę ulotki, pomagam w informacji turystycznej – wyliczył Darek.  

Celina Kaczyńska, trener zawodu w Warsztacie Terapii Zajęciowej wyjaśniła, że w WTZ działa 14 różnych pracowni. Jedną z nich jest biuro uczestnika. - Na zajęcia tutaj przychodzi 5 osób. Cała piątka ma praktyki w Urzędzie Miasta, Raciborskim Centrum Kultury, Urzędzie Skarbowym, na Zamku Piastowskim i w firmie ZAMTECH. - Najpierw tutaj uczą się wykonywania czynności, które będą wykorzystywać w pracy, a potem sprawdzają swoje umiejętności praktyczne w miejscach pracy – wyjaśniła Celina Kaczyńska.

Jak widać, praca osób niepełnosprawnych jest bardzo ważna w rozwoju tych osób. Pomaga im w zdobywaniu nowych umiejętności, uczy konsekwencji, terminowości, współpracy z innymi, ale jest także wartością niezwykle potrzebną każdemu człowiekowi, gdyż uczy nas integracji i wyrozumiałości. Integracja jest szansą dla każdego. Daje możliwość rozwoju społecznego. Zarówno Marcin jak i Darek, a także ich koledzy, poprzez praktyki odnajdują swoje miejsce w środowisku, a wykonywana praca mobilizuje ich i uczy wytrwałości.

Niepełnosprawni też chcą pracować - 9.5.2013 r.

1 zdjęcie
do góry