• BIP
  • Tłumacz języka migowego
Projekty i inwestycje unijne
kup bilet
Zamek Piastowski
Zamek Piastowski w Raciborzu
Strona główna/Działalność/Aktualności/Raciborskie akcenty na Kahlenbergu

Raciborskie akcenty na Kahlenbergu

14 wrzesień 2013
8 września grupa naszych rodaków uczciła na Kahlenbergu 330. rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej. We Wiedniu nie zabrakło raciborskich akcentów. Już w przyszłą niedzielę na pamiątkę odsieczy odbędzie się przemarsz z Raciborza do Rud dla jeźdźców i rowerzystów.Kahlenberg to po polsku Łysa Góra, wzgórze pod Wiedniem, z którego w 1683 roku Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą z Turkami. Jest tu też kościół p.w. św. Józefa, prowadzony od 1906 roku przez polskich księży zmartwychwstańców, z izbą upamiętniającą polski udział w wiktorii. 8 września grupa naszych rodaków uczciła 330. rocznicę tego wydarzenia. Wśród nich był Robert Stefanowski, raciborski płatnerz, który ma w swoim dorobku liczne zbroje husarskie, w tym zbroję husarza pocztowego z raciborskiego Zamku Piastowskiego. W związku z uroczystością została ona wypożyczona na Kahlenberg. Założył ją jeden z członków grupy rekonstrukcyjnej. Na Kahlenberg dotarła także grupa krakusów, którzy przy wsparciu małopolskiego marszałka piesze przemierzyli szlak Sobieskiego z 1683 roku, odwiedzając także Rudy, Racibórz i Pietrowice Wielkie. W miejscowościach tych zasadzili lipy - ulubione drzewa króla Jana. Przypomnijmy, że 22 września, z okazji 330. rocznicy odsieczy wiedeńskiej, Zamek Piastowski oraz Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach organizują przejazd-przemarsz z Raciborza do Rud. Honorowy patronat objęli biskup gliwicki ks. Jan Kopiec oraz starosta Adam Hajduk. Trasa, z pewnymi modyfikacjami, pokryje się powstałym z inspiracji PTTK czerwonym Szlakiem Husarii Polskiej. - Zapraszamy jeźdźców na koniach, bryczki a także rowerzystów - mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu (zgłoszenia promocja@zamekpiastowski.pl lub tel. 32 414 02 33). Wyjście z dziedzińca Zamku o godz. 9.00. Trasa wiedzie ulicami Morawską, Armii Krajowej, Rudzką i Gliwicką, gdzie na wysokości dawnego folwarku w Markowicach skręci do rezerwatu Łężczok. Wyjście z Łężczoka na wysokości Babic (przejście przez przejazd kolejowy koło boiska Sparty Babice) i dalej drogą wojewódzką do Nędzy. Od przysiółka Rogol trasa wiedzie lasami rudzkimi, aż do samych Rud. Przy starym opactwie, około 13.00, zaplanowano krótkie powitanie i nabożeństwo oraz wręczenie okolicznościowych dyplomów. Zabezpieczeniem przejazdu i przemarszu zajmie się policja, Straż Leśna oraz jednostki OSP. fot. Karolina Szot

8 września grupa naszych rodaków uczciła na Kahlenbergu 330. rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej. We Wiedniu nie zabrakło raciborskich akcentów. Już w przyszłą niedzielę na pamiątkę odsieczy odbędzie się przemarsz z Raciborza do Rud dla jeźdźców i rowerzystów.

Kahlenberg to po polsku Łysa Góra, wzgórze pod Wiedniem, z którego w 1683 roku Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą z Turkami. Jest tu też kościół p.w. św. Józefa, prowadzony od 1906 roku przez polskich księży zmartwychwstańców, z izbą upamiętniającą polski udział w wiktorii. 8 września grupa naszych rodaków uczciła 330. rocznicę tego wydarzenia. Wśród nich był Robert Stefanowski, raciborski płatnerz, który ma w swoim dorobku liczne zbroje husarskie, w tym zbroję husarza pocztowego z raciborskiego Zamku Piastowskiego. W związku z uroczystością została ona wypożyczona na Kahlenberg. Założył ją jeden z członków grupy rekonstrukcyjnej.

Na Kahlenberg dotarła także grupa krakusów, którzy przy wsparciu małopolskiego marszałka piesze przemierzyli szlak Sobieskiego z 1683 roku, odwiedzając także Rudy, Racibórz i Pietrowice Wielkie. W miejscowościach tych zasadzili lipy - ulubione drzewa króla Jana.

Przypomnijmy, że 22 września, z okazji 330. rocznicy odsieczy wiedeńskiej, Zamek Piastowski oraz Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach organizują przejazd-przemarsz z Raciborza do Rud. Honorowy patronat objęli biskup gliwicki ks. Jan Kopiec oraz starosta Adam Hajduk. Trasa, z pewnymi modyfikacjami, pokryje się powstałym z inspiracji PTTK czerwonym Szlakiem Husarii Polskiej. - Zapraszamy jeźdźców na koniach, bryczki a także rowerzystów - mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu (zgłoszenia WYŚLIJ WIADOMOŚĆ lub tel. 32 414 02 33). Wyjście z dziedzińca Zamku o godz. 9.00. Trasa wiedzie ulicami Morawską, Armii Krajowej, Rudzką i Gliwicką, gdzie na wysokości dawnego folwarku w Markowicach skręci do rezerwatu Łężczok. Wyjście z Łężczoka na wysokości Babic (przejście przez przejazd kolejowy koło boiska Sparty Babice) i dalej drogą wojewódzką do Nędzy. Od przysiółka Rogol trasa wiedzie lasami rudzkimi, aż do samych Rud. Przy starym opactwie, około 13.00, zaplanowano krótkie powitanie i nabożeństwo oraz wręczenie okolicznościowych dyplomów. Zabezpieczeniem przejazdu i przemarszu zajmie się policja, Straż Leśna oraz jednostki OSP.

fot. Karolina Szot

Raciborskie akcenty na Kahlenbergu - 14.9.2013 r.

18 zdjęć
do góry