• BIP
  • Tłumacz języka migowego
Projekty i inwestycje unijne
kup bilet
Zamek Piastowski
Zamek Piastowski w Raciborzu
Strona główna/Działalność/Aktualności/Młodzi uczniowie godni pochwały

Młodzi uczniowie godni pochwały

15 październik 2013
Tydzień temu, 8 października we wtorek zakończyły się tegoroczne wycieczki Eduscience do Raciborza. W tym roku w powiecie raciborskim gościli uczniowie z: Rogowa, Łętowni, Cieszyna, Sosnowca, Łasku, Krotoszyna, Świebodzic, Siemianowic Śląskich, Zawiercia, Łąki i Bielska Białej. Na wycieczce  EDU 7 uczniowie realizowali temat: „Niepokój w przyrodzie – wstrząsy sejsmiczne, wyładowania atmosferyczne – przyczyny. Jak to działa – aparatura pomiarowa”. Tego wszystkiego uczestnicy projektu dowiadywali się w Raciborzu, odwiedzając Zamek Piastowski, który posiada swój gabinet doświadczeń i zestaw ciekawej aparatury oraz Śląskie Obserwatorium Geofizyczne IGF PAN. W obserwatorium uczniowie poznawali zasady działania aparatury pomiarowej, rodzaje fal sejsmicznych, przyczyny i skutki trzęsień ziemi. W czasie wizyty mieli także możliwość zwiedzenia ekspozycji używanych w przeszłości urządzeń do pomiarów sejsmicznych oraz wysłuchiwali historii dokonań prof. Mainki, założyciela obserwatorium, oraz wykonywali drobne eksperymenty.Poza Zamkiem i Obserwatorium uczniowie odwiedzili także Arboretum Bramy Morawskiej i Rezerwat Przyrody Łężczok znajdujący się na terenie Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Ostatni etap wycieczki odbywał w pracowniach elektrycznych  Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu. Na ostatniej wycieczce gościliśmy najmłodszych uczestników Projektu Eduscience. Było 25 uczniów z drugiej klasy Szkoły Podstawowej nr 9 w Łące oraz 5 uczniów z klasy drugiej Nowej Prywatnej Szkoły Podstawowej w Bielsku Białej. Oczekiwaliśmy naszych gości z pewną nieśmiałością. Przecież to zaledwie 8 latki, jak zniosą podróż? Jak znajdą się w nowym środowisku przy jakby nie było ambitnym planie dydaktycznym wycieczki? Jak zniosą pobyt w hotelu (pierwsza noc bez obecności rodziców)? Pytania przestały się rodzić w momencie przyjazdu grupy wraz ze swymi opiekunami do Raciborza.  Dzieci były zdyscyplinowane, zachowywały się wzorowo i były tak pozytywnie nastawione na przyjmowanie wiedzy, że aż chciało by się aby część ich pasji posiadali też nieco starsi uczniowie. W drugim dniu po śniadaniu odbył się 20 minutowy sprawdzian rysunkowy na temat: „Co najbardziej utkwiło Ci w pamięci z wczorajszego dnia wycieczki?” Jak to widziały dzieci, w naszej fotogalerii. Autorem zdjęć jest pilot wycieczki. Wycieczka najmłodszych była dla prowadzących prawdziwą frajdą, dla błysku w oczach uczniów i dziesiątek zadawanych pytań, po prostu warto żyć  – Dziękujemy. Dyrekcji i nauczycielom obydwu szkół gratulujemy zaufania rodziców, którzy na piśmie wyrażali zgodę na „wywiezienie swych pociech daleko od miejsca zamieszkania”.

Tydzień temu, 8 października we wtorek zakończyły się tegoroczne wycieczki Eduscience do Raciborza. W tym roku w powiecie raciborskim gościli uczniowie z: Rogowa, Łętowni, Cieszyna, Sosnowca, Łasku, Krotoszyna, Świebodzic, Siemianowic Śląskich, Zawiercia, Łąki i Bielska Białej.

Na wycieczce  EDU 7 uczniowie realizowali temat: „Niepokój w przyrodzie – wstrząsy sejsmiczne, wyładowania atmosferyczne – przyczyny. Jak to działa – aparatura pomiarowa”. Tego wszystkiego uczestnicy projektu dowiadywali się w Raciborzu, odwiedzając Zamek Piastowski, który posiada swój gabinet doświadczeń i zestaw ciekawej aparatury oraz Śląskie Obserwatorium Geofizyczne IGF PAN.

W obserwatorium uczniowie poznawali zasady działania aparatury pomiarowej, rodzaje fal sejsmicznych, przyczyny i skutki trzęsień ziemi. W czasie wizyty mieli także możliwość zwiedzenia ekspozycji używanych w przeszłości urządzeń do pomiarów sejsmicznych oraz wysłuchiwali historii dokonań prof. Mainki, założyciela obserwatorium, oraz wykonywali drobne eksperymenty.

Poza Zamkiem i Obserwatorium uczniowie odwiedzili także Arboretum Bramy Morawskiej i Rezerwat Przyrody Łężczok znajdujący się na terenie Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Ostatni etap wycieczki odbywał w pracowniach elektrycznych  Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu.

Na ostatniej wycieczce gościliśmy najmłodszych uczestników Projektu Eduscience. Było 25 uczniów z drugiej klasy Szkoły Podstawowej nr 9 w Łące oraz 5 uczniów z klasy drugiej Nowej Prywatnej Szkoły Podstawowej w Bielsku Białej. Oczekiwaliśmy naszych gości z pewną nieśmiałością. Przecież to zaledwie 8 latki, jak zniosą podróż? Jak znajdą się w nowym środowisku przy jakby nie było ambitnym planie dydaktycznym wycieczki? Jak zniosą pobyt w hotelu (pierwsza noc bez obecności rodziców)? Pytania przestały się rodzić w momencie przyjazdu grupy wraz ze swymi opiekunami do Raciborza.  

Dzieci były zdyscyplinowane, zachowywały się wzorowo i były tak pozytywnie nastawione na przyjmowanie wiedzy, że aż chciało by się aby część ich pasji posiadali też nieco starsi uczniowie. W drugim dniu po śniadaniu odbył się 20 minutowy sprawdzian rysunkowy na temat: „Co najbardziej utkwiło Ci w pamięci z wczorajszego dnia wycieczki?” Jak to widziały dzieci, w naszej fotogalerii. Autorem zdjęć jest pilot wycieczki.

Wycieczka najmłodszych była dla prowadzących prawdziwą frajdą, dla błysku w oczach uczniów i dziesiątek zadawanych pytań, po prostu warto żyć  – Dziękujemy. Dyrekcji i nauczycielom obydwu szkół gratulujemy zaufania rodziców, którzy na piśmie wyrażali zgodę na „wywiezienie swych pociech daleko od miejsca zamieszkania”.

do góry