• BIP
  • Tłumacz języka migowego
Projekty i inwestycje unijne
kup bilet
Zamek Piastowski
Zamek Piastowski w Raciborzu
Strona główna/Działalność/Aktualności/Festiwal WIATRAKI 2013 - dzień drugi

Festiwal WIATRAKI 2013 - dzień drugi

26 październik 2013
W sobotę 26 października 2013 roku podczas drugiego dnia Raciborskiego Festiwalu Podróżniczego WIATRAKI,  obecni w sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego w Raciborzu podobnie jak dzień wcześniej mogli posłuchać ciekawych prelekcji i zobaczyć efektowne slajdowiska przygotowane przez podróżników. Gościem specjalnym drugiego dnia festiwalu była Anna Czerwińska, która samotnie w 2000 roku zdobyła Koronę Ziemi - Mount Everest (8848).Po za tym Renata Matusiak opowiadała o samotnej wędrówce przez Pakistan, kraj, w którego kulturze nie ma miejsca na samotnie podróżujące kobiety. Pakistan to kraj kontrastów, przepięknych niebiańsko cudnych krajobrazów, ciekawych historycznych zabytków i przygody; niesamowicie bogatych ludzi i przerażającej biedy. Kraj ludzi przyjaznych i bijących rekordy gościnności, jak i niebezpiecznych miejsc. Następnie Marta Sziłajtis mówiła o tym jak na jachcie Mantra Ania samotnie opłynęła świat. Trasa rejsu prowadziła z Wenezueli przez Morze Karaibskie, Kanał Panamski, Pacyfik, Północną Australię, Ocean Indyjski i Południowy Atlantyk.Arun Milcarz opowiedział o wyprawie na Madagaskar. Katarzyna Mazurkiewicz mówiła o zimowej wyprawie do leżącego w Himalajach Zanskaru, na którą to wybrała się ze swoim mężem Andrzejem. Most cesarza Franciszka Józefa, twierdza Barutswerde, mroczne gniazdo sowy i pozłacane trumny Reiswitzów, średniowieczne zamki, królestwo górnośląskiego gotyku, śląska Sainte-Chapelle, kraina Ozyrysa, skarby lasów rudzkich, podziemne miasto i stare opactwo, nekropolia Piastów i Przemyślidów, uroczysko z górą angielskiej księżniczki, ukryta w lasach stara baza rakietowa, to tylko niektóre atrakcje ziemi raciborskiej o których opowiadał Grzegorz Wawoczny.    Na zakończenie, przed publicznością zaprezentował się zespół COCOTIER. COCOTIER- po francusku oznacza „palmę kokosową” czy „mieć palmę na punkcie czegoś”. Jak twierdzą członkowie grupy nazwa ta doskonale oddaje ich artystyczną pasję. Muzyka zespołu jest pełna emocji, wielobarwna, dynamiczna a zarazem delikatna i klimatyczna, utrzymana w stylu z pogranicza flamenco, folku, jazzu, latino, gipsy, ECM i innych .Świeże, oryginalne i urzekające brzmienie. Założycielem, gitarzystą i kompozytorem większości utworów jest Andrzej Krośniak, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, założyciel znanej w latach 90-tych formacji folkowej PEJZAŻ, obecnie członek międzynarodowego projektu muzycznego OLEA. W repertuarze COCOTIER obok coraz liczniejszych kompozycji lidera, znajdują się utwory: V. Amigo, R. Townera, Paco de Lucia , D. Millera i innych mistrzów gitary.W spotkaniu wzięło udział około 250 osób. Zapraszamy do oglądania zdjęć w galerii.

W sobotę 26 października 2013 roku podczas drugiego dnia Raciborskiego Festiwalu Podróżniczego WIATRAKI,  obecni w sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego w Raciborzu podobnie jak dzień wcześniej mogli posłuchać ciekawych prelekcji i zobaczyć efektowne slajdowiska przygotowane przez podróżników. Gościem specjalnym drugiego dnia festiwalu była Anna Czerwińska, która samotnie w 2000 roku zdobyła Koronę Ziemi - Mount Everest (8848).

Po za tym Renata Matusiak opowiadała o samotnej wędrówce przez Pakistan, kraj, w którego kulturze nie ma miejsca na samotnie podróżujące kobiety. Pakistan to kraj kontrastów, przepięknych niebiańsko cudnych krajobrazów, ciekawych historycznych zabytków i przygody; niesamowicie bogatych ludzi i przerażającej biedy. Kraj ludzi przyjaznych i bijących rekordy gościnności, jak i niebezpiecznych miejsc. Następnie Marta Sziłajtis mówiła o tym jak na jachcie Mantra Ania samotnie opłynęła świat. Trasa rejsu prowadziła z Wenezueli przez Morze Karaibskie, Kanał Panamski, Pacyfik, Północną Australię, Ocean Indyjski i Południowy Atlantyk.

Arun Milcarz opowiedział o wyprawie na Madagaskar. Katarzyna Mazurkiewicz mówiła o zimowej wyprawie do leżącego w Himalajach Zanskaru, na którą to wybrała się ze swoim mężem Andrzejem.

Most cesarza Franciszka Józefa, twierdza Barutswerde, mroczne gniazdo sowy i pozłacane trumny Reiswitzów, średniowieczne zamki, królestwo górnośląskiego gotyku, śląska Sainte-Chapelle, kraina Ozyrysa, skarby lasów rudzkich, podziemne miasto i stare opactwo, nekropolia Piastów i Przemyślidów, uroczysko z górą angielskiej księżniczki, ukryta w lasach stara baza rakietowa, to tylko niektóre atrakcje ziemi raciborskiej o których opowiadał Grzegorz Wawoczny.    

Na zakończenie, przed publicznością zaprezentował się zespół COCOTIER. COCOTIER- po francusku oznacza „palmę kokosową” czy „mieć palmę na punkcie czegoś”. Jak twierdzą członkowie grupy nazwa ta doskonale oddaje ich artystyczną pasję. Muzyka zespołu jest pełna emocji, wielobarwna, dynamiczna a zarazem delikatna i klimatyczna, utrzymana w stylu z pogranicza flamenco, folku, jazzu, latino, gipsy, ECM i innych .Świeże, oryginalne i urzekające brzmienie. Założycielem, gitarzystą i kompozytorem większości utworów jest Andrzej Krośniak, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, założyciel znanej w latach 90-tych formacji folkowej PEJZAŻ, obecnie członek międzynarodowego projektu muzycznego OLEA. W repertuarze COCOTIER obok coraz liczniejszych kompozycji lidera, znajdują się utwory: V. Amigo, R. Townera, Paco de Lucia , D. Millera i innych mistrzów gitary.

W spotkaniu wzięło udział około 250 osób. Zapraszamy do oglądania zdjęć w galerii.

do góry