• BIP
  • Tłumacz języka migowego
Projekty i inwestycje unijne
kup bilet
Zamek Piastowski
Zamek Piastowski w Raciborzu
Strona główna/Działalność/Aktualności/Poznaj gwarę laską

Poznaj gwarę laską

29 październik 2013
Do Cyny leci wrona a za Cyną już wrana - 5 listopada z odczytem na Zamku wystąpi Marcela Szymańska. Temat - Dialekt laski na ziemi raciborskiej. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że to wciąż żywy dialekt, którym posługuje się wielu mieszkańców gminy Krzanowice, Krzyżanowice czy Pietrowice Wielkie. Warto więc poznać czy różni się od gwary śląskiej, jakie wprowadza nazewnictwo. Odczyt wytrawnej znawczyni Marceli Szymańskiej rozpocznie się w sali konferencyjnej o godz. 17.00. Wstęp bezpłatny. Będzie to ostatnia prelekcja w ramach cyklu organizowanego przez Starostwo Powiatowe  w Raciborzu i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Dotychczas odbyło się już 8 spotkań i odczytów na temat historii, tradycji oraz dziedzictwa kulturowego powiatu raciborskiego. Do udziału w charakterze referentów zaproszono zarówno osoby profesjonalnie zajmujące się historią, jak również historyków-amatorów. Głównym celem projektu finansowanego ze środków zwrotnych Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych, pochodzących z wcześniejszych dotacji Rządu Republiki Federalnej Niemiec, jest przełamywanie meandrów historii dawnych niemieckich, a współcześnie polskich ziem, jak również wzmocnienie i aktywne kształtowanie tożsamości regionalnej.

Do Cyny leci wrona a za Cyną już wrana - 5 listopada z odczytem na Zamku wystąpi Marcela Szymańska. Temat - Dialekt laski na ziemi raciborskiej.

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że to wciąż żywy dialekt, którym posługuje się wielu mieszkańców gminy Krzanowice, Krzyżanowice czy Pietrowice Wielkie. Warto więc poznać czy różni się od gwary śląskiej, jakie wprowadza nazewnictwo. Odczyt wytrawnej znawczyni Marceli Szymańskiej rozpocznie się w sali konferencyjnej o godz. 17.00. Wstęp bezpłatny. Będzie to ostatnia prelekcja w ramach cyklu organizowanego przez Starostwo Powiatowe  w Raciborzu i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Dotychczas odbyło się już 8 spotkań i odczytów na temat historii, tradycji oraz dziedzictwa kulturowego powiatu raciborskiego.

Do udziału w charakterze referentów zaproszono zarówno osoby profesjonalnie zajmujące się historią, jak również historyków-amatorów. Głównym celem projektu finansowanego ze środków zwrotnych Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych, pochodzących z wcześniejszych dotacji Rządu Republiki Federalnej Niemiec, jest przełamywanie meandrów historii dawnych niemieckich, a współcześnie polskich ziem, jak również wzmocnienie i aktywne kształtowanie tożsamości regionalnej.

do góry