• BIP
  • Tłumacz języka migowego
Projekty i inwestycje unijne
kup bilet
Zamek Piastowski
Zamek Piastowski w Raciborzu
Strona główna/Działalność/Aktualności/Dialekt laski na ziemi raciborskiej

Dialekt laski na ziemi raciborskiej

5 listopad 2013
Wykład poświęcony tej tematyce w sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego w Raciborzu, wygłosiła 5 listopada 2013 r. Marcela Szymańska, na co dzień nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół w Krzanowicach, badaczka gwary laskiej, autorka szeregu publikacji naukowych. Na zakończenie prelekcji, uczniowie z krzanowickiego gimnazjum odegrali scenkę rodzajową w omawianej gwarze. W prelekcji wzięło udział około 85 osób. W galerii FOTO.Było to już 9 i zarazem ostatnie spotkanie w tym roku, w ramach projektu „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin”, dotyczące historii, tradycji oraz dziedzictwa kulturowego powiatu raciborskiego. Do udziału w charakterze referentów zaproszono zarówno osoby profesjonalnie zajmujące się historią, jak również historyków amatorów.Głównym celem projektu finansowanego ze środków zwrotnych Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych, pochodzących z wcześniejszych dotacji Rządu Republiki Federalnej Niemiec, jest przełamywanie meandrów historii dawnych niemieckich, a współcześnie polskich ziem, jak również wzmocnienie i aktywne kształtowanie tożsamości regionalnej.

Wykład poświęcony tej tematyce w sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego w Raciborzu, wygłosiła 5 listopada 2013 r. Marcela Szymańska, na co dzień nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół w Krzanowicach, badaczka gwary laskiej, autorka szeregu publikacji naukowych. Na zakończenie prelekcji, uczniowie z krzanowickiego gimnazjum odegrali scenkę rodzajową w omawianej gwarze. W prelekcji wzięło udział około 85 osób. W galerii FOTO.

Było to już 9 i zarazem ostatnie spotkanie w tym roku, w ramach projektu „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin”, dotyczące historii, tradycji oraz dziedzictwa kulturowego powiatu raciborskiego. Do udziału w charakterze referentów zaproszono zarówno osoby profesjonalnie zajmujące się historią, jak również historyków amatorów.

Głównym celem projektu finansowanego ze środków zwrotnych Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych, pochodzących z wcześniejszych dotacji Rządu Republiki Federalnej Niemiec, jest przełamywanie meandrów historii dawnych niemieckich, a współcześnie polskich ziem, jak również wzmocnienie i aktywne kształtowanie tożsamości regionalnej.

Dialekt laski na ziemi raciborskiej - 5.11.2013 r.

30 zdjęć
do góry