„100 lat plebiscytu na Górnym Śląsku”. Wystawa filatelistyczna niebawem na Zamku Piastowskim
Wystawa filatelistyczna dotycząca okresu plebiscytowego, obejmuje okres około 2,5 roku. Dokładnie od 11 lutego 1920 r. do 10 lipca 1922 r., kiedy to Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku przekazała zarządzanie komunalne miejscowym władzom. W wyniku postanowienia z Wersalu, z 28 czerwca 1919 roku terytorium objęte plebiscytem stało się Autonomią. Władzę nadrzędną przejęła Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku, składająca się z przedstawicieli 3 państw: Francji, Anglii i Włoch pod przewodnictwem francuskiego generała Henriego Louisa Edouarda Le Ronda. We Francji zostały też wydrukowane znaczki dla nowo powstałego terytorium Autonomii Górnego Śląska.
Wystawa pokazuje nam filatelistyczną historię tego okresu:
- część pierwsza dotyczy znaków pocztowych, chronologicznego wydania oraz ich rodzaju i ostemplowania;
- część druga pokazuje nam walory filatelistyczne różnych miejscowości Górnego Śląska;
- część trzecia pokazuje nam walory filatelistyczne miejscowości okręgu raciborskiego;
- część czwarta zawiera walory filatelistyczne samego miasta Raciborza;
- część piąta jest zbiorem różnych dokumentów, w tym Komisji Plebiscytowej i Rządzącej oraz Komitetów Parytetycznych, karty identyfikacyjnej dla mieszkańców Autonomii Górnego Śląska a także propagandy i pieniądza namiastkowego.
Dodatkowymi walorami są same dokumenty w postaci paszportów dla uprawnionych do głosowania z poza terenu Górnego Śląska, mapy oraz listy wyników wyborów w okręgu raciborskim.
- Filatelistyką pasjonuję się już od najmłodszych lat a od około 20 lat szczególnie walorami filatelistycznymi okręgu raciborskiego. Dlatego że badania tematu filatelistycznego nie można dobrze prowadzić nie znając historii (filatelistyka jest przecież jej odzwierciedleniem), postanowiłem się również z tą stroną zaznajomić. Naturalnie największym dawcą informacji okazał się ksiądz dr Augustin Weltzel i jego dzieła. Poza tym jeszcze Johannes Knie, Felix Triest i Hugo von Saurma-Jeltsch. Wielką pomocą okazała się przynależność do grup zainteresowań w związku filatelistycznym w Niemczech, a w szczególności do Arbeitsgemeinschaft Deutsche Ostgebiete i znajomość takich osobistości jak Rolf Ritter, prof. dr Hans-Joachim Anderson oraz prof. dr med. Norbert Urban (pochodzący z Bielszowic). Ponadto jestem członkiem koła filatelistycznego Briefmarkensammlerverein Bayer e. V. Leverkusen - mówi Josef Drobny, autor wystawy.
Z okazji 100. rocznicy Plebiscytu Poczta Polska przygotowała specjalny datownik okolicznościowy, który stosowany będzie 20 marca 2021 r. Został zaprojektowany przez Josefa Drobnego, autora wystawy filatelistycznej prezentowanej na raciborskim zamku.
Wystawa w dawnej siedzibie Piastów będzie do niedzieli 28 marca.