Działalność Arcybiskupa Józefa Gawliny
19 marca
2014
Przypomnijmy, w tym roku na mocy uchwały Rady Powiatu, obchodzimy Rok Arcybiskupa Józefa Feliksa Gawliny. Ma to związek z przypadającą na 21 września br. 50. rocznicą śmierci biskupa-tułacza jak mówił o nim Ojciec Święty Jan Paweł II. Gawlina to biskup polowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie podczas II wojny światowej, rodem z podraciborskiego Strzybnika w gminie Rudnik. W 1944 roku dzielnie uczestniczył wraz z polskimi oddziałami i brał czynny udział w bitwie pod Monte Cassino jako kapelan liniowy, gdzie został ranny. Rok Gawliny zakończy 18 listopada 2014 roku uroczysta akademia na Zamku Piastowskim.