Już w najbliższą sobotę w dawnej siedzibie Piastów święto Szlaku Zabytków Techniki - Industriada 2021
Tego dnia trzeba również koniecznie zawitać na zamkowy dziedziniec, bo czeka tu na odwiedzających mnóstwo atrakcji i wydarzeń. Browar Zamkowy, Powiat Raciborski, Zamek Piastowski w Raciborzu oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu zapraszają na całodzienną imprezę organizowaną w ramach święta Szlaku Zabytków Techniki - Industriada 2021. Co przygotowano?
12:00 - Bieg wokół komina - Bieg z nagrodami dla zwycięzców. Dystans do pokonania około 2,5 km;
14:00 - Konkurs malarski dla dzieci na najciekawszą pracę malarską, artystyczną na temat Zamku Piastowskiego w Raciborzu;
16:00 - Pierwsza część koncertu Sound'n'Grace; UWAGA! Osoby związane z mediami mogą wykonywać zdjęcia oraz nagrania koncertu tylko i wyłącznie podczas pierwszych trzech utworów. Dozwolone jest fotografowanie oraz filmowanie tylko i wyłącznie sprzed sceny. Nie dozwolone jest fotografowanie oraz filmowanie na scenie i na backstage’u (garderoby).
17:00 - Koncert Agaty Karczewskiej! Wspaniała dziewczyna z gitarą!;
18:00 - Druga część koncertu Sound'n'Grace;
19:00 - Przedstawienie teatralne „Dzieje historyczne Browaru Zamkowego”, w wykonaniu Teatru Wodzisławskiej Ulicy;
20:30 - Koncert zespołu The trAst;
21:30 - Manufaktura Artystyczna PI-ART zaprezentuje pokaz ogniowy.
Jednocześnie informujemy, że tego dnia Punkt Informacji Turystycznej będzie czynny w godzinach od 10:00 do 18:00, który oferuje sporo materiałów promocyjnych, zarówno o powiecie raciborskim, województwie śląskim czy kraju. Nie brakuje materiałów bezpłatnych, jak i płatnych, takich jak: mapy, przewodniki, książki, kubki, mapy, magnesy, pocztówki itp.
Od godziny 18:00 wszyscy chętni będą mogli zwiedzać kaplicę zamkową bezpłatnie!
Przypomnijmy, kaplica zamkowa w Raciborzu jest pod wezwaniem angielskiego męczennika – biskupa z Canterbury. Wezwanie to jest wyjątkowo rzadkie na ziemiach polskich. Święty Tomasz Becket patronuje jednej z kaplic Archikatedry na Wawelu czy pocysterskiemu kościołowi w Sulejowie. Do 1416 roku pełniła rolę kolegiaty, była świadkiem chrztów, ślubów arystokracji czy procesji, wiernie służyła dworowi książęcemu. Świątynia nazywana jest śląską Sainte-Chapelle oraz perłą śląskiego gotyku. Pierwsze określenie, odnoszące raciborski zabytek do słynnej dwukondygnacyjnej kaplicy zamkowej Sainte-Chapelle, położonej na wyspie Cité w Paryżu, ufundowanej przez króla Ludwika IX (1214-1270) jako miejsce złożenia relikwii Chrystusa z koroną cierniową na czele i świętych patronów Francji, weszło do obiegu z końcem lat 50. XX wieku za sprawą wybitnego historyka sztuki i muzeologa, prof. dr. hab. Gwido Chmarzyńskiego (1906-1973). Za najpiękniejszą zachowaną średniowieczną kaplicę zamkową na Śląsku, a także na ziemiach polskich uznał ją warszawski badacz, prof. Andrzej Grzybkowski, autor monografii śląskich kaplic zamkowych. Wielu innych znawców tematu, m.in. prof. Marian Kutzner czy prof. Tadeusz Chrzanowski, nie mają wątpliwości, że Racibórz dysponuje wysokiej klasy zabytkiem. Stąd też uprawnione jest wspomniane określenie perła śląskiego gotyku. Na przestrzeni wieków kaplica poddawana była wielu przebudowom i rekonstrukcjom. Wraz z nowymi właścicielami zmieniała się i ona. Wiatry historii nie były dla niej łaskawe; trawiły ją pożary, niszczyły powodzie i nieprzyjacielskie wojska, bezlitośnie działał upływający czas i grzech zaniechania. Jednak po każdym nieszczęściu, przychodził czas odbudowy. Kaplica pw. św. Tomasza Becketa, znajdująca się przy Zamku Piastowskim w Raciborzu od czerwca 2016 roku jest już w pełni odrestaurowana. Żmudnych i kosztownych prac konserwatorskich podjął się Powiat Raciborski. Kaplica odzyskała swoją świetność i blask. To do niej od niepamiętnych czasów ściągają turyści z kraju i z zagranicy.