Na Zamek Piastowski powróciła głowa Tatara
Pierwszym eksponatem jest głowa Tatara. Jedna z legend mówi, że to zastygła w kamieniu głowa mongolskiego wodza, który poległ w 1241 roku podczas oblężenia raciborskiego grodu. Do lat 60. XX wieku tkwiła w narożu barokowego budynku w pierzei wschodniej. Dziś w tym miejscu, od kwietnia do października stoi scena plenerowa. Ponoć spoglądała na skarb ukryty na zamku, w miejscu obecnej studni. Spoglądał na nią każdy, kto wchodził na dziedziniec dawnej siedziby Piastów. Wówczas też nikt też nie miał wątpliwości, że rysy srogiej twarzy wskazują na postać mongolskiego wodza. Czy jest w tym choćby odrobina prawdy? A może to głowa całkiem innej postaci?
Kolejnymi eksponatami są świeczniki, wykonane z cyny w XIX wieku w Raciborzu i krucyfiks stojący z drewna. Również pochodzi z XIX stulecia. Wśród eksponatów, które można zobaczyć są także lichtarze, mosiężna wieczna lampka i metalowy krzyż z ukrzyżowanym Chrystusem. Jest także pochodzący z XIX wieku przepiękny oleodruk z wizerunkiem Świętej Rodziny oraz portatyl (przenośny kamienny ołtarzyk), w którym prawdopodobnie były dawniej wmurowane relikwie patrona kaplicy zamkowej św. Tomasza Becketa.
- Przyjdź, zwiedź dawną siedzibę Piastów i zobacz jak dziś wygląda głowa Tatara i inne nowe eksponaty - zachęca dyrektor Grażyna Wójcik.
Przypomnijmy, zamek można zwiedzać codziennie. W okresie zimowym, aż do końca marca Punkt Informacji Turystycznej i Zamek Piastowski w Raciborzu jest czynny w tygodniu od 9.00 do 16.00 a w soboty, niedziele i święta od 10.00 do 18.00. Wejścia na zamek odbywają się co pełną godzinę z przewodnikiem.
Wszyscy zwiedzający dawną siedzibę Piastów powinni też pamiętać o tym, że Punkt Informacji Turystycznej i zamek będą zamknięte: 24 i 25 grudnia, 1 stycznia (Nowy Rok) oraz w Sobotę i Niedzielę Wielkanocną.
Wiele ciekawych legend związanych z zamkiem jest tutaj: https://www.zamekpiastowski.pl/site/index/1/31.html. Zachęcamy do lektury.