Patynowanie rzeźb książąt opolsko-raciborskich na Zamku Piastowskim zakończone
- Ta farba jest o tyle dobra, że nie zamyka struktury drewna, jest transparentna. Po jej zastosowaniu nie powstaje tzw. skorupa, co niewątpliwie zniszczyłoby efekt końcowy. Użyte farby mają najwyższe dostępne w sprzedaży filtry UV - mówi Grzegorz Michałek, artysta, twórca rzeźby księcia Władysława I Opolskiego, wyeksponowanej przed zamkiem, przy wschodniej ścianie kaplicy.
- Wykonywana przez nas praca wymaga umiejętności łączenia kilku kolorów w jedną całość, jest też świetną formą relaksu, oderwania się od rzeczywistości. Można skupić się na szczegółach, zaangażować w 100%, co tak naprawdę stanowi świetną formę odpoczynku i daje sporo satysfakcji - mówi Sonia Nowok, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Form Przemysłowych.
- Dzięki patynowaniu, rzeźba stanie się elementem przestrzeni, wkomponuje się w krajobraz. Proszę zauważyć, że wykorzystujemy kolory ziemi, co sprawia, że rzeźby stanowią całość z otaczającym je środowiskiem. Stają się bardziej naturalne, przyjemne dla oka - dodaje Urszula Urbaniec, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, na Wydziale Instrumentalistyki, Jazzu i Muzyki Estradowej, specjalność lutnictwo artystyczne.