Ruszył remont kaplicy zamkowej
Dokładny zakres prowadzonych prac przewiduje:
a) Remont kaplicy Zamku Piastowskiego w Raciborzu polegający m.in. na remoncie elewacji i pokrycia dachowego – obejmuje oczyszczenie, uzupełnienie i malowanie tynków oraz uzupełnienie i renowację detali architektonicznych, naprawę pokrycia dachowego i rynien, uzupełnienie rur spustowych i obróbek blacharskich oraz konserwacje elementów kamiennych na obiekcie Kaplicy Zamku Piastowskiego w Raciborzu, stanowiącej część kompleksu zamkowego w Raciborzu wpisanego do rejestru zabytków dawnego województwa katowickiego pod numerem A/1672/97.
b) Remont poddasza kaplicy zamkowej – obejmuje wykonanie zabezpieczenia sklepień nad kaplicą na poziomie istniejącej konstrukcji drewnianej oraz oddzielenie przestrzeni poddasza kaplicy od budynku mieszkalnego „D”. W zakresie instalacji elektrycznych wykonanie instalacji oświetlenia podstawowego, awaryjnego i ewakuacyjnego oraz instalacja gniazd wtykowych 230V.
c) Droga dojazdowa z parkingiem – obejmuje wykonanie drogi dojazdowej od ulicy Zamkowej do bramy wjazdowej na teren dziedzińca zamkowego, o nawierzchni z kostki kamiennej granitowej na podbudowie z kruszyw łamanych z krawężnikami drogowymi betonowymi osadzonych na ławach betonowych. Ponadto wykonanie parkingu z siedmioma miejscami postojowymi o nawierzchni z kostki kamiennej granitowej na podbudowie z kruszyw łamanych. W zakresie branży elektrycznej wykonanie instalacji oświetlenia drogi dojazdowej i parkingu, przy zastosowaniu stylowych latarń na słupach stalowych wysokości 4 m, posadowionych na fundamentach prefabrykowanych. W zakresie branży instalacji sanitarnej wykonanie instalacji kanalizacji deszczowej odwodnienia liniowego bramy wjazdowej, poprzez projektowane studzienki przepływowe do istniejącej studni przy budynku bramnym.
d) Wyeksponowanie fragmentu cokołu kaplicy w budynku bramnym – obejmuje wykonanie renowacji elementów murów w budynku bramnym „F” poprzez wyeksponowanie fragmentu muru ceglanego cokołu kaplicy z elementami kamiennymi, oraz fragmentu muru ceglanego, zlokalizowanych w pomieszczeniu nr 1.5 budynku bramnego, poprzez wykonanie robót konserwatorskich polegających na: oczyszczeniu powierzchni muru ceglanego i kamienia, odsoleniu cegieł muru i kamienia, uzupełnieniu spoinowania, zastosowaniu preparatu przeciwko glonom i porostom, impregnacji strukturalnej cegieł i kamienia oraz hydrofobizacji murów.