„SUSZENIE GŁOWY” - wernisaż wystawy prac uczniów z CKZiU nr 1 w Raciborzu na Zamku Piastowskim
Wystawa przyjęła formę instalacji artystycznej. Można zobaczyć prace uczniów Technikum nr 1 im. Księżnej Eufemii Raciborskiej kształcących się na kierunku technik organizacji reklamy oraz po raz pierwszy w tej edycji zaprezentowane zostały również prace uczniów z Technikum nr 2, kształcących się w zawodzie technik architektury krajobrazu oraz technik budownictwa. Łącznie swoje prace zaprezentowały aż 54 osoby.
Motywem przewodnim dla młodych twórców stało się przemijanie, szukanie sensu życia i wartości metafizycznych. Wśród form mamy prace bardzo ascetyczne z formami geometrycznymi o niezwykle mocnym i czystym przekazie a także prace typowo ilustratorskie wykorzystujące fotografię. Formy odznaczają się dużą dojrzałością i wykraczają poza ćwiczenia w ramach zajęć lekcyjnych. Poza formą plakatową na wystawie można również zobaczyć wizualizację reklamy zewnętrznej i gadżetów reklamowych, propozycje ksiąg tożsamości. Odrębnym prezentowanym tutaj elementem są projekty architektoniczne, rysunek techniczny oraz perspektywa z zastosowaniem koloru.
Całość zaprezentowana została w konwencji instalacji artystycznej, której przesłaniem jest pokazanie mechanizmu oddziaływania informacji na jednostkę i wpływu na jej zachowanie. Do jej powstania wykorzystano: sznurek do snopowiązałek, manekin, drewniany szkielet prostopadłościanu, klamerki oraz 50 gramowe blaszki dodawane do listów kilka lat temu przez prywatne firmy pocztowe. W centrum instalacji w zamkniętej przestrzeni (klatka) stoi człowiek (manekin), zaś zawieszone sznurki łączące jednostkę z formami wizualnymi zawieszonymi na klamerkach symbolizują mnogość informacji docierających do nas. Każda z informacji (formy wizualne) niesie ze sobą pewien ciężar, który symbolizowany jest przez zawieszone u dołu blaszki. Człowiek jako centrum oddziaływania sam sobie przygotował taki mechanizm. Daje sobie możliwość tworzenia informacji, jej przyswojenia lub też odrzucenia. Proces ten zależny jest w znacznym stopniu od siły perswazji, argumentów zawartych w wiadomości, od tego czy w danym momencie wiedza ta jest nam potrzebna czy też nie. Ta lawina informacji niejednokrotnie chaotycznych i immamentnych dociera do nas i sami jej ulegamy. Działamy zgodnie z ustalonym założeniem, jednocześnie z wrażeniem jakobyśmy sami decydowali o tym co robimy, co kupujemy, jak żyjemy.
Prace wykonane zostały pod kierunkiem: Karoliny Kostki-Sczyrby, Magdaleny Sczyrby, Agnieszki Wereszczyńskiej oraz Zygmunta Kobylaka, który zarazem jest kuratorem wystawy.
Wernisaż był również okazją do wręczenia listu gratulacyjnego uczniowi Patrykowi Szaranowi za wykonanie plakietki dla I LO w Raciborzu. Dokonano również wręczenia wyróżnień uczniom, którzy wzięli udział w konkursie pt. „Moja szkoła jest fajna”, na film promujący kierunki kształcenia w CKZiU nr 1. Podczas wernisażu można było zobaczyć spoty reklamowe nadesłane na konkurs. W kategorii twórców indywidualnych, pierwsze miejsce zajął Denis Chrzonszcz z klasy 2f (zawód technik ekonomista). W kategorii grupowej pierwsze miejsce zajęli uczniowie kształcący się na kierunku technik geodeta – Patryk Paniczek, Małgorzata Kogut, Simona Tłuczykont, Anika Skupin, Kamil Janczura, Tomasz Suchecki, Mateusz Klinik. Konkurs przygotowała Barbara Szymczyna wraz z Samorządem Uczniowskim.
Wystawę na zamku można oglądać codziennie do końca kwietnia, od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00. Wstęp po wykupieniu biletu w Punkcie Informacji Turystycznej – parter (budynek bramny). Zwiedzanie co pełną godzinę z przewodnikiem. Zainteresowane grupy prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny +48 32 700 60 52 lub e-mailowy: WYŚLIJ WIADOMOŚĆ.