• BIP
  • Tłumacz języka migowego
Projekty i inwestycje unijne
kup bilet
Zamek Piastowski
Zamek Piastowski w Raciborzu
Strona główna/Działalność/Aktualności/Spotkanie z podróżnikiem Robertem Czerniakiem na Zamku (..)

Spotkanie z podróżnikiem Robertem Czerniakiem na Zamku Piastowskim za nami

27 styczeń 2018
W sobotnie popołudnie 27 stycznia 2018 r. w sali konferencyjnej na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyło się spotkanie z podróżnikiem Robertem Czerniakiem, który opowiadał o niezwykle ciekawych miejscach położonych w Ameryce Łacińskiej i o rowerowej wyprawie 10 000 kilometrów przez Australię. Spotkaniu towarzyszyła mini wystawa prac graficznych Kasi Czemplik i fotogramów Roberta Czerniaka, plansz tematycznie powiązanych z książką „Podróże do granic”, którą Robert Czerniak napisał wspólnie ze swoim synem Joachimem. Na zakończenie można było zakupić wspomnianą książkę i otrzymać dedykację od samego podróżnika. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.

- „Podróże do granic” to historia o prawdziwym życiu, dalekich podróżach, o przyjaźni i o zmaganiach ze śmiertelną chorobą. To przekaz, który otwiera oczy i porusza serca. Bawi i wzrusza. To trzy opowieści, które dzieją się nadal, i które z trudem zmieściliśmy w jednej publikacji - powiedział Robert Czerniak.

- Dlaczego napisaliśmy tę książkę? Wydarzenia z ostatnich lat, w jakich dane nam było uczestniczyć należały do niezwykle burzliwych. Były to dwie, trwające po kilka miesięcy podróże do Ameryki Łacińskiej, które zostały przerwane chorobą nowotworową i porażeniem w rdzeniu kręgowym dziewiętnastoletniego chłopaka. Dzięki wyjątkowemu szczęściu, żelaznej sile woli i tysiącom godzin rehabilitacji, młodzieniec ozdrowiał, i wziął udział w kolejnych wyprawach: tym razem przez Polskę i po Australii. Do napisania książki namówili nas przyjaciele. Tekst opowieści powstawał przez trzy lata, a oprócz zdjęć zamieściliśmy w książce ilustracje dwóch obiecujących artystek. Publikując naszą historię chcieliśmy przypomnieć bardzo proste przesłanie, że: to w jaki sposób może potoczyć się życie zależy wyłącznie od nas. Jako autorom było nam trudno w obiektywny sposób ocenić to co napisaliśmy. Z pomocą przyszli nam czytelnicy, którzy z własnej inicjatywy zaczęli przysyłać recenzje. Wynika z nich, że opisane w książce perypetie posiadają walory wielowymiarowe i książka może być adresowana dla szerokiego grona odbiorców. Dla młodzieży – książka nie tylko zawiera treści geograficzno – poznawcze z zakresu wiedzy o Ameryce Łacińskiej i o Australii, ale może też być zachętą do poznawania świata. Dla osób chorych lub znajdujących się na trudnych zakrętach życiowych – książka może stanowić silną motywację do przeciwstawiania się trudnościom losowym. Dla wszystkich ciekawych świata – łatwy w odbiorze język jakim książka została napisana pobudza wyobraźnię i w inny sposób niż kreują to media, opisuje dalekie krainy. Dla rowerzystów i przyszłych odkrywców – może być podpowiedzią i przewodnikiem. Dla rodziców – książka obrazuje jak bezcenny jest kontakt z własnymi dziećmi i w jaki sposób można we współczesnych – mocno zabieganych czasach, budować z nimi doskonałe relacje - dopowiedział Robert Czerniak.

Robert Czerniak – rocznik 1969 r. Z zawodu jest cukiernikiem, a dalszą naukę przerwała mu obowiązkowa służba wojskowa i swoje wykształcenie uzupełnił dopiero po trzydziestce. Jego ciekawość świata narodziła się z książek i już jako nastolatek zaczął podróżować po Polsce. W wyniku pasji i żelaznej konsekwencji z cukiernika stał się geografem. Ukończył WNGiG na UAM w Poznaniu. Jednocześnie żeglował, poznawał Arktykę i północną Afrykę. W 2008 r. przez sześć miesięcy samotnie przemierzał bezkresy Ameryki Południowej od peruwiańskiego Iquitos po Ziemię Ognistą, a także zgłębiał tajemnice Wyspy Wielkanocnej. Na kolejną wyprawę (2008–2009) tym razem przez Amazonię, przesmyk Darien, Amerykę Środkową i do Meksyku pojechał z pełnoletnim już synem Joachimem. Robert zajmuje się też psychoonkologią i bywa dziennikarzem, odpręża go jazda na rowerze, gotowanie, obcowanie ze sztuką i ogniste tango. Ze względu na nietypowe podejście do życia, oparte na różnorakich umiejętnościach i skromnej egzystencji, przyjaciele nazywają go Dzikusem.

Joachim Czerniak – urodzony w  1990 r. od dziecka marzył o poznawaniu świata. W pierwszą podróż busem przez całą Europę wyruszył jako szesnastolatek. Dwa lata później przemierzył dwanaście krajów Ameryki Łacińskiej, a gdy miał dziewiętnaście lat, stwierdzono u niego nowotwór mózgu. Po udanej operacji sparaliżowany wylądował na wózku inwalidzkim. Nie poddał się chorobie i dzięki wsparciu swojego ojca ponownie nauczył się chodzić. Postanowił, że przejedzie 10 000 kilometrów na rowerze przez Australię i dokonał tego na przełomie 2012 i 2013 roku. Zaraz po powrocie z Australii wrócił do nauki, którą przerwała mu choroba, i w roku 2016 zdał maturę. Obecnie jest studentem jednej ze szkół artystycznych w Poznaniu. Współtwórca, operator i montażysta internetowego kanału o podróżach – Dzikus Tv.

Spotkanie z podróżnikiem Robertem Czerniakiem na Zamku Piastowskim za nami - 27.1.2018 r.

44 zdjęć
do góry