Światowy Tydzień Przedsiębiorczości już niebawem na Zamku Piastowskim w Raciborzu
Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown, prezes amerykańskiej Fundacji Kauffmana - Carl Schramm i brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark.
- Wypracowany na przestrzeni lat model współpracy z Partnerami przyczynił się do ogromnego sukcesu Tygodnia Przedsiębiorczości. Co roku polska edycja ŚTP jest jedną z największych na świecie. ŚTP to międzynarodowy projekt promujący świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw. Organizowany jest od 2008 roku. Każdego listopada organizacje, instytucje i firmy, którym zależy na rozwijaniu przedsiębiorczości, organizują bezpłatne szkolenia, warsztaty, debaty i konkursy pomagające zdobyć wiedzę z zakresu zakładania i rozwijania własnej działalności gospodarczej, budowania sieci kontaktów, rozwijania start-upów, powrotu na rynek pracy, negocjowania z pracodawcą, budowania własnej marki i wielu innych - mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.
Obecnie w inicjatywę włącza się ponad 160 państw na całym świecie. Koordynatorem ogólnopolskim jest Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, a płaszczyznę do międzynarodowych dyskusji oraz przepływu know-how zapewnia Global Entrepreneurship Network wraz z Fundacją Kauffmana (US). GEN każdego marca organizuje Światowy Kongres Przedsiębiorczości, który jest spotkaniem dla wszystkich koordynatorów krajowych i kluczowych partnerów. Jest okazją do podzielenia się dobrymi praktykami i nawiązania relacji z licznym partnerami z zagranicy. Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości stara się budować wokół ŚTP społeczność ludzi, którzy reprezentują różne sektory i branże i chcą działać razem na rzecz zwiększania innowacyjności i przedsiębiorczości Polek i Polaków.
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu – szczegółowy program wydarzeń
14 listopada (wtorek) godz. 10.00 – 13.00
- Spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami.
15 listopada (środa) godz. 10.00 – 13.00
10.00 – 11.00 „Cudzoziemcy a możliwości rozwoju firmy”:
- zatrudnianie cudzoziemców w polskich firmach;
- współpraca transgraniczna;
- procedura uproszczona;
- prezentacja Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu o szczegółowej procedurze dot. zatrudniania cudzoziemców;
- prezentacja wybranej Agencji Zatrudnienia o skali zatrudniania cudzoziemców.
11.00 – 12.00 Baza Usług Rozwojowych (BUR) i możliwości pozyskania dofinansowania na szkolenia pracowników – Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu.
12.00 – 13.00 „Zaprezentuj swój biznesplan” – rozstrzygnięcie konkursu dotyczącego pomysłu na przedsięwzięcie o charakterze biznesowym, który jest przeznaczony dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych powiatu raciborskiego - prezentacja najlepszego pomysłu.
16 listopada (czwartek) godz. 8.30 – 14.00
Przygotowanie, moderacja Grzegorz Wawoczny - prawnik, redaktor, wydawca, pracownik IKF PWSZ Racibórz, autor książek nt. historii Śląska.
8.30 – 10.30
- Firmy rodzinne w Raciborzu. Od biznesu rodzinnego do wielkich biznesów;
- MIESZKO S.A. Od laboratorium do sklepowej półki, obszary działalności międzynarodowej spółki w aspekcie planowania rozwoju zawodowego;
- Warsztaty – przygotowanie słodyczy przez specjalistów MIESZKO S.A. oraz uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 i Nr 2 w Raciborzu.
10.30 – 12.00 Spotkanie z prezesem MIESZKO S.A. Igorem Jelińskim.
12.00 – 14.00
- Firmy rodzinne w Raciborzu. Od biznesu rodzinnego do wielkich biznesów;
- MIESZKO S.A. Od laboratorium do sklepowej półki, obszary działalności międzynarodowej spółki w aspekcie planowania rozwoju zawodowego;
- Warsztaty – przygotowanie słodyczy przez specjalistów MIESZKO S.A. oraz uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 i Nr 2 w Raciborzu.