„Za fasadą folkloru” – nowa wystawa już na Zamku Piastowskim
- W związku z powracającymi kierunkami nastawionymi na zaznaczanie narodowej indywidualności oraz jednocześnie silnymi wpływami wielokulturowości, pragnęliśmy pokazać ten szczególny moment oraz ludzi w tej konkretnej sytuacji, docierając do ich sposobu myślenia o regionie, o narodowości, a także o tym co „nasze” oraz o tym co teoretycznie „obce” - dodaje Angelika Dobrzyńska.
- Do zdjęć zaprosiliśmy ośmiu reprezentantów innych krajów. Na fotografiach pragnęliśmy przedstawić przemieszanie teoretycznie przeciwstawnych prądów kulturowych, postacie wtłoczone zostały w scenerie przypisane ich kulturze, bądź uchwycone z przedmiotem kojarzącym się z ich narodowością, natomiast jedynym „niepasującym” elementem były polskie stroje ludowe. Dodatkowo ważnym aspektem była dla nas promocja Śląska – każda sceneria wybrana była celowo, stąd hałdy katowickie, Kopalnia Ćwiczebna przy Muzeum „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, popularna ulica Mariacka w Katowicach, zabytkowe śląskie górnicze osiedle Nikiszowiec, Park Kościuszki oraz dobór różnorodnych polskich strojów regionalnych - dopowiada koordynator projektu.
Zakładanym efektem zdjęć było zastanowienie się nad kategoryzowaniem „swój”, a „obcy”. Wytyczonym CELEM - ukazanie mocy współtworzenia ciągłości kultury przez inne narodowości, na zasadzie wzbogacania jej, a nie zespalania się z nią. W zdjęciach wzięli udział cudzoziemcy z krajów takich jak: Hiszpania, Kazachstan, Chiny, Nigeria, Czarnogóra, Indie, Tajwan oraz Turcja. Premierową wystawą była prezentacja w ramach Koncertu Galowego Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego, który odbył się 1 września 2012 r. w Chorzowskim Centrum Kultury.
Zapraszamy również na stronę: https://www.facebook.com/ZaFasadaFolkloruBehindTheFacadeOfFolklore