Zamek miejscem dla twórców
W tym okresie, w trakcie licznych podróży po świecie, znacząco poszerzył grono znajomych o licznych mecenasów kultury i wybitnych artystów. W 1999 r. powrócił do pracy w Centrum Artystycznym „Teatr” i poświęcił się dalszej działalności artystycznej. Sukcesywnie podejmował kolejne wyzwania artystyczne i zdobywając doświadczenie, wspinał się po szczeblach kariery, osiągając w rezultacie uzasadnione i trwałe miejsce wśród elity kulturalnej Armenii. Ze względu na polskie korzenie przez lata utrzymywał bliskie kontakty z armeńską Polonią i działał w ramach Związku Polaków w Armenii. Gdy pojawiła się możliwość powrotu do Polski, wraz z rodziną podjął decyzję o emigracji. Ostatecznie, jesienią 2012 r., cała rodzina Gadaczików zamieszkała w Raciborzu. W domu książęcym zamku można zobaczyć kilka jego prac: Drzewo genealogiczne, Błogosławieństwo, Pietę, Dylemat oraz Słoneczniki.
Jednocześnie, w ramach Tygodnia Kultury w Powiecie Raciborskim, prezentowana jest wystawa prac dzieci i młodzieży pt. Kinderkunstbrücke West-Ost. Prace powstały w niemieckim Elbe-Elster podczas ubiegłorocznego V Międzynarodowego Tygodnia Sztuki Dzieci i Młodzieży w Gut Saathain, w którym uczestniczyły uczennice Liceum Plastycznego w Raciborzu. Festiwal jest częścią projektu pt. „Polifonia Europy - z Niemiec przez Polskę po Ukrainę”. W jednym z pomieszczeń swoje prace prezentuje 56-letnia Elisabeth Fiegel, rodowita raciborzanka, obecnie mieszkanka Kolonii w Niemczech.