Złote Gody na Zamku Piastowskim, czyli ceremonia ślubna w wyjątkowym miejscu i w wyjątkowej oprawie
Dzień ślubu, to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Zamek Piastowski w Raciborzu to miejsce, które sprawi, że ceremonia zaślubin będzie wyjątkowa i jeszcze piękniejsza. Zabytkowa sceneria gwarantuje niepowtarzalną atmosferę, stwarza idealną oprawę ślubu i daje możliwość przeżycia niezapomnianych chwil. Choć zamkowa kaplica jest niewielka, umożliwia organizację niezwykłej ceremonii ślubnej. To właśnie tutaj, w tym wyjątkowym i niepowtarzalnym miejscu każda panna młoda poczuje się jak prawdziwa księżniczka, a każdy pan młody jak prawdziwy rycerz.
- W galerii prezentujemy zdjęcia z uroczystości Złotych Godów, które odbyły się w sobotę 30 kwietnia 2022 r. na Zamku Piastowskim w Raciborzu. To dla nas powód do dumy, że jest takie miejsce, dzięki któremu wspomnienia z tego niezwykłego wydarzenia na długo pozostaną w pamięci Jubilatów, gości oraz naszej - mówi Krystyna Niklewicz, dyrektor Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Dyrektor złożyła życzenia Jubilatom w imieniu swoim, pracowników zamku oraz całego zarządu Powiatu Raciborskiego.
- Zainteresowanych wynajmem kaplicy prosimy, by w sprawach formalnych kontaktowali się z Zamkiem Piastowskim w Raciborzu - telefonicznie: +48 32 414 02 33 lub mailowo: promocja@zamekpiastowski.pl. Skorzystaj z naszej niezwykłej oferty jaką przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie. Ty i Twoi bliscy na długie lata nie zapomną tego wyjątkowego miejsca, jakim jest kaplica zamkowa w Raciborzu - dopowiada dyrektor Zamku Piastowskiego.
Kaplica zamkowa w Raciborzu jest pod wezwaniem angielskiego męczennika – biskupa z Canterbury. Wezwanie to jest wyjątkowo rzadkie na ziemiach polskich. Święty Tomasz Becket patronuje jednej z kaplic Archikatedry na Wawelu czy pocysterskiemu kościołowi w Sulejowie. Do 1416 roku pełniła rolę kolegiaty, była świadkiem chrztów, ślubów arystokracji czy procesji, wiernie służyła dworowi książęcemu. Świątynia nazywana jest śląską Sainte-Chapelle oraz perłą śląskiego gotyku. Pierwsze określenie, odnoszące raciborski zabytek do słynnej dwukondygnacyjnej kaplicy zamkowej Sainte-Chapelle, położonej na wyspie Cité w Paryżu, ufundowanej przez króla Ludwika IX (1214-1270) jako miejsce złożenia relikwii Chrystusa z koroną cierniową na czele i świętych patronów Francji, weszło do obiegu z końcem lat 50. XX wieku za sprawą wybitnego historyka sztuki i muzeologa, prof. dr. hab. Gwido Chmarzyńskiego (1906-1973). Za najpiękniejszą zachowaną średniowieczną kaplicę zamkową na Śląsku, a także na ziemiach polskich uznał ją warszawski badacz, prof. Andrzej Grzybkowski, autor monografii śląskich kaplic zamkowych. Wielu innych znawców tematu, m.in. prof. Marian Kutzner czy prof. Tadeusz Chrzanowski, nie mają wątpliwości, że Racibórz dysponuje wysokiej klasy zabytkiem. Stąd też uprawnione jest wspomniane określenie perła śląskiego gotyku. Na przestrzeni wieków kaplica poddawana była wielu przebudowom i rekonstrukcjom. Wraz z nowymi właścicielami zmieniała się i ona. Wiatry historii nie były dla niej łaskawe; trawiły ją pożary, niszczyły powodzie i nieprzyjacielskie wojska, bezlitośnie działał upływający czas i grzech zaniechania. Jednak po każdym nieszczęściu, przychodził czas odbudowy. Kaplica pw. św. Tomasza Becketa, znajdująca się przy Zamku Piastowskim w Raciborzu od czerwca 2016 roku jest już w pełni odrestaurowana. Żmudnych i kosztownych prac konserwatorskich podjął się Powiat Raciborski. Kaplica odzyskała swoją świetność i blask. To do niej od niepamiętnych czasów ściągają turyści z kraju i z zagranicy.